Albert Einstein’ın Modern Bilimin Gelişimine Katkı Sağladığı 7 Çalışması


0
2 shares

İnsanlık tarihinin en büyük bilim adamlarından biri olan ABD’li fizikçi Albert Einstein’ın çağdaş fiziğin temellerini atan çalışmaları, bugün bile evrenin ve evrende gözlenen bütün olayların nasıl yorumlanması gerektiğine yol göstermektedir.

 

 1. 1 Özel Görelilik Kuramı (İzafiyet Teorisi)


  Albert Einstein, Özel Görelilik Kuramı (İzafiyet Teorisi) ile Newton’un herkes için aynı olan ve her mekânda aynı işleyen “mutlak zaman” fikrini yıkarak, uzaklık ve zaman kavramının gözlemleyen kişiye bağlı olarak değişebileceğini iddia etmiştir. Bu kurama göre, Işık hızından daha hızlı bir cisim olamaz ve ışık hızına ulaşıldığında zamanın durması gerekir. Hızlanan cisimlerin boyları kısalır ve hızlanan cisimler için zaman daha yavaş ilerlemeye başlar.
 2. 2 Genel Görelilik Kuramı (Kütle Çekiminin Geometrik Kuramı)


  Genel Görelilik Kuramı, Kütle Çekiminin Geometrik Kuramı olarak da geçer. Albert Einstein’in bu teorisine göre kütleçekimi uzay ve zaman veya uzayzamanda hesaplanabilirliğinin mümkün olduğunu ortaya koymaktadır.
 3. 3 Kütle Enerji Denkliği


  Kütle Enerji Denkliği ile fizikçi Albert Einstein daha önce kütle ve enerji arasında kurulamayan bir bağ kurmuş ve enerjinin maddenin kütlesi ile ışık hızının karesinin çarpımına eşit olduğunu iddia etmiştir. E=MC2 formülü ile Einstein, 1905 yılında çağdaş bilimin temellerini atmıştır.
 4. 4 Fotoelektrik Etkisi

  fotoelektrik-etkisi.gif

  Fotoelektrik Etkisi ile Albert Einstein 1921 yılında Nobel Fizik Ödülü’nü kazanmıştır. Bu kurama göre, belirli bir kaynaktan yayılan ışık ya da elektromanyetik dalgalar, bir madde yüzeyine düşünce (sıvı, gaz, metal vb) elektronlar yayar. Yayılan bu elektronlara, fotoelektron denilmektedir.
 5. 5 Brown Hareketi ve İstatistiksel Fizik (Atom ve Moleküllerin Büyüklüğünün Hesaplanması)

  brown-hareketi.gif

  Brown Hareketi ile Albert Einstein, Robert Brown’ın gözlemine açıklık getirmiştir. Robert Brown, polenlerin su içerisinde rastgele gelişen sıçramalar ile hareket halinde olduklarını mikroskoplarıyla gözlemlemiş, fakat bu konuya açıklık getirememişti. Albert Einstein, molekül büyüklüğü ile hareket arasındaki matematiksel ilişkiyi saptayarak, atom ve moleküllerin büyüklüğünü hesaplamayı mümkün kılmıştır.
 6. 6 Bose-Einstein İstatistiği


  1925 yılında Albert Einstein ve Hint Fizikçi Satyendra Nath Bose birlikte yaptığı çalışma ile yoğun bir şekilde bulunan gaz kütlesinin, mutlak 00 sıcaklığına düşürüldüğünde, atomların kendilerine ait olan özellikleri kaybederek tek bir dev atom haline geleceği sonucuna varmışlardı. Albert Einstein, Hint fizikçi Satyendra Nath Bose’nin fotonlar için kullandığı yöntemleri ayırt edilemez parçacıklar için genelleştirmiştir ve yaptığı çalışmalar sonucu etkileşime girmeyen parçalardan meydana gelen bozon gazının bir tek kuantum haline yoğuşabileceğini ortaya koymuştur.
 7. 7 Kuantum Fiziği ve Belirsizlik İlkesi


  Kuantum Fiziği ve Belirsizlik İlkesi ile Albert Einstein, zaman ve enerjinin aynı anda doğru olarak saptanamayacağı gerçeğini ortaya çıkarmıştır.

İçeriğe Tepkini Göster!

Güzel Güzel
4
Güzel
Komik Komik
0
Komik
Tuhaf Tuhaf
5
Tuhaf
Üzücü Üzücü
1
Üzücü
Kızgın Kızgın
3
Kızgın
Bir Format Seç
Karakter Testi
Karakter testi oluşturarak insanların kendisini yeniden keşfetmesine yardımcı olun!
Bilgi Testi
Doğru-Yanlış cevaplı bilgi testi
Anket
Görseller yardımıyla zengin bir anket oluşturabilirsiniz
Hikaye
Hikayelerinizi görseller yardımıyla zengin bir biçimde oluşturabilirsiniz
Liste
İçeriğinizi liste halinde oluşturun
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Resim yükleyerek kendi Caps'inizi oluşturabilirsiniz
Video
Youtube, Vimeo ya da Vine Kodları
Ses
Soundcloud ya da Mixcloud Kodları
Resim
Fotoğraf ya da GIF
Gif
Gif Formatı

Send this to a friend