Bilinmeyen 10 Kabilenin İlginç Gelenekleri


0
1 share

Dünya’nın çeşitli bölgelerinde medeniyetten uzak, hiç bilinmeyen kabileler… Bu kabilelerde yaşayan insanların şaşırtan gelenekleri…

 

 1. 1 Pigmeler


  Orta Afrika'nın ilk sakinlerinden biri olarak kabul edilen Pigmalar, günümüzde Papua Yeni Gine ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde de yaşayan ve genelde 1.5 metreyi aşmayan boylarıyla hatırlanan yerli bir kabiledir. Growt (büyüme) hormonunun az salgılanması sonucu meydana gelmektedir.
 2. 2 Kalash Kabilesi


  Pakistan'ın dağlarında yaşayan bu kabile Avrupai bir görünüme sahip. Dış görünüşleri kadar kültürleri de ilgi çekici olan bu kabile onları çevreleyen Müslümanlar'dan dolayı birçok farklı kültüre sahiptir.
 3. 3 Dukha Kabilesi


  Geyikler, soğuk ve dağlık bölgede yaşayan Dukha Kabilesi için hayati önem taşır. Ren geyiklerini evcilleştiren bu kabile et, süt, peynir ve kürk gibi ihtiyaçlarını geyiklerden karşılıyor.
 4. 4 Mursi Kabilesi


  Bu kabilenin en bilinen özelliği kadınların güzel görünmek için ağızlarına tabak şeklinde taktığı objedir. 15-16 yaşına gelen kızların dudak ve çene arasındaki derisi kesilir, tabak takılır. Her yıl bu tabağın boyutu büyür. İnanışlarına göre dudaklarında taşıdıkları tabak ne kadar büyükse o ölçüde güzeldirler.
 5. 5 Mucawana Kabilesi


  Mucawana kadınları da diğer kabilelerdeki kadınlar gibi saçlarına özen gösteren topluluklar arasındadır. Özellikle kabile danslarına hazırlanırken saçlarına sürdükleri özel bir karışımları vardır.Bu karışım onları kendi yörelerinde daha güzel ve çekici gösterir.
 6. 6 Himba Kabilesi


  Himbalar çok az giysi giyerler, ancak kadınlar güneşten korunmak için tereyağı, aşı boyası ve bitkilerden bir tür güneş kremi yaparak vücutlarına sürerler. Bu karışım, ciltlerine kırmızımsı bir renk verir. Bu renk, toprağın bereketinin ve insan kanının yaşamsallığının da simgesidir. Kadınlar birbirlerinin saçlarını örer ve aşıboyası karşımıyla boyarlar. Modern giyecekler çevrelerinde az bulunur, ancak bulunduğunda erkekler tarafından kullanılır.
 7. 7 Yao Kabilesi


  Yao Kabilesi'nde yaşayan kadınlar saçlarını doğduklarından itibaren ölene kadar kesmiyorlar ve saçlarına şapka şeklinde değişik şekiller veriyorlar. Aynı zamanda Yaolar yazılı bir dile sahip olan tek kabile olarak biliniyor.
 8. 8 Padaung Kabilesi


  Dünyanın en uzun boyunlu kadınları unvanını taşıyan Padaunglar, Red Karen (Karenni) Kabilesi‘nin bir alt gurubudur. Shan dilinde uzun boyun anlamına gelen Padaunglar aynı zamanda Zürafa Kızlar olarak da bilinmektedir. Bir Padaung kadını hayatı boyunca ortalama 20 halka takmaktadır. Yaklaşık 10-12 kilogram ağırlığı bulan bu ağır pirinç halkalar zamanla omuzları aşağı bastırarak vücudun şeklini bozarak boynu uzatmaktadır. Henüz 5-6 yaşlarındayken çocukların boyunlarına halkalar takılmaya başlanmakta ve her yıl halkaların sayısı artırılmaktadır.
 9. 9 Banjara Kabilesi


  Hindistan'ın Pakistan sınırına yakın yerde yaşayan bu kabiledeki kadınlar, burunlarının sol taraflarına taktıkları abartılı hızmalar ile ünlüdür. Banjara erkekleri ise dhoti ve kurta denilen kat kat olan kıyafetleri giyerler. Bu kıyafetler çöllerde sert iklimden korunması için özel olarak tasarlanmıştır. Aynı zamanda bu kabile "Hindistan Çingeneleri" olarak da bilinir.
 10. 10 Yali Kabilesi


  Yali erkekleri cinsel organlarına taktıkları uzun kamışlar ile kendilerini sergilemeyi severler.Taktıkları uzun kamışların onları daha etkileyici gösterdiklerine inanırlar. Yali kadınları ise bitkilerden elde ettikleri beyaz bir karışımla vücutlarının belirli yerlerine beyaz benekler çizer.

İçeriğe Tepkini Göster!

Güzel Güzel
1
Güzel
Komik Komik
0
Komik
Tuhaf Tuhaf
6
Tuhaf
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Bir Format Seç
Karakter Testi
Karakter testi oluşturarak insanların kendisini yeniden keşfetmesine yardımcı olun!
Bilgi Testi
Doğru-Yanlış cevaplı bilgi testi
Anket
Görseller yardımıyla zengin bir anket oluşturabilirsiniz
Hikaye
Hikayelerinizi görseller yardımıyla zengin bir biçimde oluşturabilirsiniz
Liste
İçeriğinizi liste halinde oluşturun
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Resim yükleyerek kendi Caps'inizi oluşturabilirsiniz
Video
Youtube, Vimeo ya da Vine Kodları
Ses
Soundcloud ya da Mixcloud Kodları
Resim
Fotoğraf ya da GIF
Gif
Gif Formatı

Send this to a friend