Dünyanın En Büyük 10 Heykeli


0

Dünyanın en büyük ve en etkileyici heykelleri… Devasa boyutlarıyla dikkat çeken 10 heykel…

 

 1. 1 Buda İlkbahar Tapınağı


  Buda İlkbahar Tapınağı, 2002 yılında yapımı tamamlanan, Çin'in Zhaocun şehrinde yer alan ve Vairocana Buddha'yı tasvir eden, 128 metre uzunluğa sahip dünyanın en büyük heykeli. Afganistan’da yer alan Bamyan Buda heykelleri'nin Taliban tarafından, put oldukları ve putperestliğe ait oldukları gerekçesiyle 2001 yılında dinamitlenerek yıkılmasının ardından yapımına başlanmış ve 2002 yılında tamamlanmıştır. Çin, Afganistan'ın Budist mirasını sistematik olarak yok etmesini kınamıştır.
 2. 2 Laykyun Setkyar


  Laykyun Setkyar 116 metre yüksekliğiyle dünyanın en büyük ikinci heykelidir. 13.5 metre yüksekliğinde bir binanın üzerindedir. Myanmar'ın Monywa şehrinde bulunmaktadır. İnşaatına 1996 yılında başlanıp 21 Şubat 2008'de tamamlanmıştır. Şef Abbot Ven tarafından yaptırılmıştır.
 3. 3 Ushiku Daibutsu


  (Ushiku Daibutsu, Japonya'nın Ibaraki iline bağlı Ushiku şehrinde yer alan dünyanın en uzun heykellerinden birisidir. 1995 yılında tamamlanan heykel, 10 metre yüksekliğindeki tabanı ve yine 10 metre yüksekliğindeki lotus platformuda dahil olmak üzere toplam 120 metre yüksekliğe sahiptir. Yerden 85 metre yukarıda, asansör vasıtası ile ulaşılabilen bir gözetleme güvertesi yer almaktadır. Bronzdan yapılan heykel Amitabha figürünü temsil etmektedir. Yapıldığı 1995 yılından 2002'ye kadar dünyanın en yüksek heykeli ünvanını taşımıştır. Bu ünvanını 2002 yılında Çin'de yapılan Buda İlkbahar Tapınağı'na kaptırmıştır.
 4. 4 Nanshan Haishang Guanyin


  Nanshan Haishang Guanyin heykeli Çin'in Sanya, Hainan kentindedir. Nanshan Haishang Guanyin heykeli 108 metre olup yapımı 2005'de tamamlanmıştır.
 5. 5 Yan ve Huang


  Çin'in Henan bölgesinde bu heykeller İmparator Yan ve İmparator Huang'ın anısına dikilmiş ve toplam uzunlukları 106 metre.
 6. 6 Sendai Daikannon


  Sendai Daikannon Japonya'nın Sendai şehrinde bulunan ve 100 metre yüksekliğiyle dünyanın en büyük altıncı heykelidir. Bir asansör yardımıyla turistler heykelin tepesine çıkabilmektedir.
 7. 7 Guishan Guanyin of the Thousand Hands and Eyes


  Guishan Guanyin of the Thousand Hands and Eyes 99 metre yüksekliğiyle Çin'in dörüncü, dünyanın en büyük yedinci heykelidir. Bronz yaldızlarla kaplıdır. Çin'de Hunan eyaletinin başkenti Changsha'da bulunmaktadır.
 8. 8 Büyük Petro Heykeli


  Rusya'nın başkenti Moskova'da bulunan Büyük Petro Heykeli, 98 metre uzunluğundadır. Üst üste gemilerin olduğu heykelin en üstündeki geminin dümeninde “Deli” unvanıyla nam salan Çar Petro bulunmaktadır.
 9. 9 Tayland'daki Büyük Buda


  92 metre uzunluğundaki oturan altın renkli bir Buda heykelidir. Tayland’daki en büyük heykeldir.
 10. 10 Lingshan'daki Dev Buda


  Lingshan'da bulunan Büyük Buda Heykeli, 1996 yılında Çin Budist Birliğinin eski başkanı Zhao Puchu' nun buyruğuyla inşa edilmiştir. Bu bronz heykel, 88 metre yüksekliğinde ve ağırlığı 700 tonun üzerindedir.

Kaynak


İçeriğe Tepkini Göster!

Güzel Güzel
2
Güzel
Komik Komik
0
Komik
Tuhaf Tuhaf
1
Tuhaf
Üzücü Üzücü
2
Üzücü
Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Bir Format Seç
Karakter Testi
Karakter testi oluşturarak insanların kendisini yeniden keşfetmesine yardımcı olun!
Bilgi Testi
Doğru-Yanlış cevaplı bilgi testi
Anket
Görseller yardımıyla zengin bir anket oluşturabilirsiniz
Hikaye
Hikayelerinizi görseller yardımıyla zengin bir biçimde oluşturabilirsiniz
Liste
İçeriğinizi liste halinde oluşturun
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Resim yükleyerek kendi Caps'inizi oluşturabilirsiniz
Video
Youtube, Vimeo ya da Vine Kodları
Ses
Soundcloud ya da Mixcloud Kodları
Resim
Fotoğraf ya da GIF
Gif
Gif Formatı

Send this to a friend