Dünyanın En Göz Alıcı 10 Binası


3
3 points

Dünyanın en çok satan gezi rehberlerinden Lonely Planet dünyanın en güzel 10 binasını seçti.

 1. 1 Guggenheim Müzesi, İspanya


  Guggenheim Müzesi Bilbao, İspanya'nın Bask Ülkesi bölgesinde, Bilbao şehrinde bulunan, modern sanat müzesidir. 11.000 m² alana yayılan müze, ABD'li bir vakıf olan, Solomon R. Guggenheim Vakfı'nın beş müzesinden biridir.

 2. 2 Potala Sarayı, Tibet


  Potala Sarayı, Çin Halk Cumhuriyeti'nin Tibet Özerk Bölgesi'nde yer alan Lhasa'da yer almaktadır.

  1645 yılından itibaren 300 yıl süre ile sürekli eklemeler yapılarak tamamlanan yapı, günümüzde Potala Sarayı adı ile anılmaya başlandı.

  Potala Sarayı, 1994 yılında UNESCO tarafından Dünya mirası olarak ilan edilmiştir.

 3. 3 Yeni İskenderiye Kütüphanesi, Mısır


  İskenderiye Kütüphanesi, Akdeniz'de Mısır'ın İskenderiye sahil limanında yer alan büyük bir kütüphane ve kültür merkezidir.

  Kadim İskenderiye Kütüphanesi'nin varolduğu sanılan alana 1995-2002 yılları arasında inşa edilmiştir. Ağa Han Mimarlık Ödülleri programında 2000-2004 dönemi ödülünü kazanan yapının mimarisi Snøhetta/Hamza Consortium şirketine aittir.

 4. 4 La Sagrada Familia, İspanya


  La Sagrada Familia (Kutsal Aile), İspanya'nın Barselona şehrinde bulunan ve modern mimarinin öncülerinden sayılan Antoni Gaudi'nin 1883 yılında devraldığı fakat 1926 yılında bir tramvayın altında kalarak ölmesi sonucu yarım kalan bir bazilikadır. Yapımı halen devam etmektedir. Halk arasında bitmeyen kilise olarak da bilinir. 

  1882 yılında halkın yardımlarıyla yapımına başlanan mimarinin bitmemesinin nedeni hala sembolik olarak halkın yardımlarıyla yapımına devam edilmesi ve Gaudi'nin karmaşık mimari tarzının çözülmesinin güçlüğüdür. Ayrıca binanın çizimlerinin ve ilk yapım yöntemlerinin de 19.yüzyıldan kalması nedeniyle günümüz teknolojisine uyarlanması da bir başka zorluktur.2026-2028 yılları arasında bitmesi tahmin edilen kilise yardımseverlerin katkılarıyla yapılmaktadır.

 5. 5 Tac Mahal, Hindistan


  Tac Mahal, Hindistan’ın Agra şehrinde aşk için inşa edilen, Dünya’nın en büyük ve en güzel anıtı olarak kabul edilen, geceleri aydan daha parlak görünen, Türk-İslam mimarisinin göz bebeği ve Hindistan’daki en değerli yapılardan birisidir.

 6. 6 Mescid-i Şah; İran


  İran'ın İsfahan şehrinde 17. yüzyıla ait bir camidir. Safevş devri mimari eserlerinin ve İran camilerinin en güzellerinden biridir.  Mescid-i İmam, Mescid-i Sultani-i Cedid ve Cami-i Abbasi isimleriyle de tanınır.

 7. 7 Kışlık Sarayı, Rusya


  Kışlık Sarayı, 1732'den 1917'ye kadar Rus İmparatorları'nın kaldığı resmi saraydı. 1917'de Rus Devrimi sırasında Bolşevikler tarafından ele geçirildi; ve imparatorluğa son verildi. Binanın orijinali Deli Petro tarafından yaptırılmıştır.

 8. 8 Şövalyeler Kalesi, Suriye


  Şövalyeler Kalesi (Krak des Chevaliers), Suriye'de yer alan bir Haçlı kalesidir. Dünyanın günümüze kadar korunmuş en önemli Orta Çağ kalelerinden biridir. 

  Krak des Chevaliers, Humus, Suriye'nin yaklaşık 40 kilometre batısında, Lübnan sınırı yakınlarında bulunur. Günümüz Suriye'sinde Humus iline bağlı Talkalah ilçesi sınırları içerisinde yer alır.

  2006 yılında, UNESCO'nun, 30. Oturum'unda alınan kararlarla, UNESCO Dünya Mirasları Listesi'ne dahil edilen eserler arasında, Lazkiye yakınlarındaki, Selahaddin Kalesi ile aynı başlık altında birleştirilerek yer almıştır. Kültürel olarak sınıflandırılmış, II. ve IV. kriterleri karşıladığı belirlenmiştir. Suriye İç Savaşı sırasında kale bombardımanlardan dolayı hasar almıştır.

 9. 9 Oscar Niemeyer Müzesi, Brezilya


  Oscar Niemeyer Müzesi, Brezilya’nın Paraná Eyaleti’ndeki Curitiba şehrinde yer alan bir müzedir. Yapının şekli nedeniyle Göz Müzesi olarak da nitelendirilmektedir.

  Müzede çoğunlukla görsel sanatlar, mimarlık ve tasarım sergileri düzenlenmektedir. İki yapıdan oluşan müzenin toplam 35 bin metre karelik alanında toplam 19 ayrı sergi salonu yer almaktadır.

 10. 10 Ayasofya, Türkiye


  Dünya mimarlık tarihinin günümüze kadar ayakta kalmış en önemli anıtları arasında yer alan Ayasofya; mimarisi, ihtişamı, büyüklüğü ve işlevselliği yönünden sanat dünyası açısından önemli bir yer teşkil etmektedir. Ayasofya Doğu Roma İmparatorluğu’nun İstanbul’da yapmış olduğu en büyük kilise olup aynı yerde üç kez inşa edilmiştir. İlk yapıldığında Megale Ekklesia (Büyük Kilise) olarak adlandırılmış, 5. yüzyıldan itibaren ise Ayasofya (Kutsal Bilgelik) olarak tanımlanmıştır. Ayasofya Doğu Roma İmparatorluğu boyunca hükümdarların taç giydiği, başkentin en büyük kilisesi olarak katedral işlevi görmüştür.

  Ayasofya, Fatih Sultan Mehmed’in 1453’te İstanbul’u fethetmesiyle camiye çevrilmiştir. Fetihten hemen sonra yapı güçlendirilerek en iyi şekilde korunmuş ve Osmanlı Dönemi ilaveleri ile birlikte cami olarak varlığını sürdürmüştür. 

  Ayasofya, Mustafa Kemal Atatürk’ün emri ve Bakanlar Kurulu kararı ile müzeye çevrilmiş ve 1 Şubat 1935’de müze olarak, yerli ve yabancı ziyaretçilere açılmıştır. 

Kaynak


İçeriğe Tepkini Göster!

Güzel Güzel
1
Güzel
Komik Komik
0
Komik
Tuhaf Tuhaf
0
Tuhaf
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Bir Format Seç
Karakter Testi
Karakter testi oluşturarak insanların kendisini yeniden keşfetmesine yardımcı olun!
Bilgi Testi
Doğru-Yanlış cevaplı bilgi testi
Anket
Görseller yardımıyla zengin bir anket oluşturabilirsiniz
Hikaye
Hikayelerinizi görseller yardımıyla zengin bir biçimde oluşturabilirsiniz
Liste
İçeriğinizi liste halinde oluşturun
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Resim yükleyerek kendi Caps'inizi oluşturabilirsiniz
Video
Youtube, Vimeo ya da Vine Kodları
Ses
Soundcloud ya da Mixcloud Kodları
Resim
Fotoğraf ya da GIF
Gif
Gif Formatı

Send this to a friend