Dünyanın En Pahalı 11 Uçağı


-1
-1 points

Havayolu taşımacılığı her geçen süre daha da gelişiyor. Sıradan insanlar havayolu şirketlerinin yolcu uçaklarını kullanırken, zenginler ise kendi zevklerine göre kişiselleştirdikleri lüks jetleriyle seyahat yapıyor.

 1. 1 B-2 Spirit Stealth Bomber: 2.1 milyar dolar


  B-2 Spirit Stealth Bomber, şimdiye kadar yapılmış olan en pahalı uçak unvanını elinde bulunduruyor. Uçak; stratejik bombardıman, uçaksavar ve savunma için gizli teknolojilere sahiptir. Ayrıca bu savaş aracı, nükleer silah taşıyabiliyor. Northrop Grumman ve Boeing tarafından geliştirilen uçak Irak ve Afganistan’da yaygın olarak kullanılmıştır.

 2. 2 Airbus A380 Custom: 500 milyon dolar


  İşte dünyanın en pahalı özel jeti... Lüks uçakta; iki araba garajı, birden fazla yatak odası, banyolu bir oda ve “sağlıklı yaşam alanı” gibi olanaklar mevcut. 

 3. 3 Airbus A340-300 Custom: 350-$500 milyon dolar


  Özelleştirilmiş Airbus A340-300, Rusya’nın zengin işadamlarından Alisher Usmanov’a ait. Uçağın orijinal hali 238 milyon dolar değerinde, fakat Alisher Usmanov uçağı lüks iç dekorasyon ve teknoloji ile özelleştirerek değerini katlamıştır. Uçağın fiyatı 350 milyon $ ile 500 milyon $ arasında değişmektedir. Bu süper jet, 375 yolcu taşıma kapasitesine sahip ve 14.484 kilometre menzil yol gidebiliyor.

 4. 4 F-22 Raptor: 350 milyon dolar


  5'inci nesil savaş uçağı kategorisinde yer alan F-22 Raptor, dünyanın en iyi ve en pahalı muharebe uçağı olarak kabul edilir. Tek koltuklu ve çift motorlu olan bu savaş uçağı; Lockheed Martin tarafından yalnızca ABD Hava Kuvvetleri için geliştirilmiştir. 

 5. 5 C-17A Globemaster III: 328 milyon dolar


  Boeing'in ürettiği bu uçak, ABD Hava Kuvvetleri için geliştirilen en büyük askeri nakliye uçaklarından yalnızca biri. C-17A, stratejik ve taktik hava ikmal görevleri, asker ve kargo taşıma işlemleri, tıbbi tahliye ve paraşütle atlama aktiviteleri için kullanılıyor. Şu anda ABD Hava Kuvvetleri'nin envanterinde, 180-210 adet C-17A bulunuyor.

 6. 6 P-8A Poseidon: 290 milyon dolar


  Boeing tarafından ABD Donanması için geliştirildi. P-8A Poseidon, gezegendeki en iyi savunma uçaklarından biri olarak; anti-denizaltı savaş, anti-yüzey savaş ve yasak nakliye ile iletişim halindedir. Uçak, su bombası, SLAM-ER füzeleri, Harpoon anti-gemi füzeleri gibi mühimmatları taşıyor. 

 7. 7 Boeing 747-430 Custom: 233 milyon dolar


  Orijinal uçak yaklaşık 100 milyon dolar değerinde. Fakat uçağın sahibi olan Brunei Sultanı, uçağın bazı bölümlerinde altın kullandığı için uçağın yapılışına, 130 milyon dolar daha harcadı. Oturma odası, yatak odası ve banyonun tamamı altın ve Lalique kristalinden dekore edilmiştir. 

 8. 8 2D Advanced Hawkeye: 232 milyon dolar


  Sıra dışı bir görünüme sahip olan bu askeri uçak, Grumman Aircraft Company tarafından geliştirildi. ABD donanmasına ait bu uçak, tüm hava şartlarına dirençli olarak üretildi. Bu uçak erken uyarı (AEW) sistemi, ciddi gelişmiş APY-9 radar sistemi, gelişmiş bir radyo paketi, entegre uydu haberleşme yeteneği, turbo prop motorları, ve gelişmiş elektronik taraması gibi özelliklere sahip. E-2D, şirketin üretmiş olduğu keşif amaçlı son uçaktır.

 9. 9 Boeing 747-400 Custom: 220 milyon dolar


  Boeing 747-400’ün özelleştirilmiş versiyonu, Suudi Arabistan Prensi El-Velid bin Talal’a aittir. Prens, 2003 yılında uçağı satın aldıktan sonra iki lüks yatak odası, 14 kişilik yemek masası, hatta uçağın ortasına bir de taht ekletti. Taht yüzde 100 altından yapılmış. Uçaktaki toplantı salonu.

 10. 10 Boeing 747-8 VIP: 153 milyon dolar


  Boeing 747-8 VIP “Dreamliner” olarak da adlandırılan uçak Hong Konglu milyarder Joseph Lau'ya ait. Bu uçak Lau, daha konforlu yolculuk yapabilsin diye son teknoloji ve tasarımlarla imal edildi. Hong Konglu işadamı, uçağa fazladan abartılı eklemeler yaptığı için uçakta az koltuk bulunuyor. Uçağın orijinalinde ise 467 yolcu koltuğu bulunuyor.

 11. 11 Bombardier Global 7000: 72.8 milyon dolar


  Kanadalı üretici tarafından piyasaya sürülecek son model uçak ilk uçuşunu 2016 kasım ayında gerçekleştirdi. 500 saatlik başarılı denemenin ardından Bombardier'in Kanada fabrikasında 2 uçak daha yapılmaya başlandı. Gulfstream G650ER ile rekabet edecek Bombardier Global 7000, GE Passport turbofan motora sahip saatte 0.925 Mach ayani 1142 kilometre hıza çıkabiliyor. 13 bin 700 kilometre uzunluğunda bir uçuş menziline sahip uçak ile denizaşırı uçuşlar rahatlıkla yapılabiliyor. 


İçeriğe Tepkini Göster!

Güzel Güzel
2
Güzel
Komik Komik
0
Komik
Tuhaf Tuhaf
0
Tuhaf
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Bir Format Seç
Karakter Testi
Karakter testi oluşturarak insanların kendisini yeniden keşfetmesine yardımcı olun!
Bilgi Testi
Doğru-Yanlış cevaplı bilgi testi
Anket
Görseller yardımıyla zengin bir anket oluşturabilirsiniz
Hikaye
Hikayelerinizi görseller yardımıyla zengin bir biçimde oluşturabilirsiniz
Liste
İçeriğinizi liste halinde oluşturun
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Resim yükleyerek kendi Caps'inizi oluşturabilirsiniz
Video
Youtube, Vimeo ya da Vine Kodları
Ses
Soundcloud ya da Mixcloud Kodları
Resim
Fotoğraf ya da GIF
Gif
Gif Formatı

Send this to a friend