Elektrikli Süpürge Alırken Bilinmesi Gereken 6 Bilgi


0

Elektrikli süpürge alırken çoğu zaman markasına, fiyatına, bazen de komşumuzun “toz torbalı daha iyi ondan al” demesine, “toz torbasız alırsan torba almana gerek kalmaz” diyen akrabamıza bakarak alırız. Peki elektrikli süpürge alırken neye dikkat etmeliyiz?

Elektrikli süpürge alırken; Türkiye’de 2015 yılında uygulamaya alınan AB enerji etiketini okumak yeterli olacaktır. İşte enerji etiketinde dikkat etmemiz gereken 6 detay…

 

 

 1. 1 Enerji Verimliliği


  Ürünün farklı zeminlerde ortalama elektrik tüketim oranını gösterir. A en az G ise en çok elektrik harcayan sınıftır. Ama daha az elektrik harcaması o ürünün daha iyi bir elektrikli süpürge olduğu anlamına gelmiyor. Diğer kriterlere de bakmak lazım. 

 2. 2 Emisyon Sınıfı


  Elektrikli süpürgenin çektiği kirlerin ve toz parçacıklarının ne kadarını içinde tutarak hapsettiğini, dışarıya da ne kadar temiz hava verdiğini gösterir. Alerji sorununuz varsa buraya mutlaka dikkat edin. Harf A'ya ne kadar yakınsa elektrikli süpürgeniz o kadar temiz hava salınımı yapıyor demektir.

 3. 3 Halı Temizleme Performansı


  Ürünün halı üzerinden toz toplama performansıdır. Buradaki harf A'ya ne kadar yakınsa o kadar iyidir ve süpürgenin derinlemesine toz topladığını gösterir. 

 4. 4 Yıllık Ortalama Enerji Tüketimi


  87 m²'lik ortalama bir evde haftada bir kez kullandığınızda elektrikli süpürgenizin bir yılda ne kadar elektrik harcayacağını gösterir. Buradaki sayı ne kadar düşükse, süpürgeniz de o kadar verimli çalışıyor demektir. 

 5. 5 Ses Seviyesi


  Kullanım esnasında süpürgenizin ses seviyesini desibel cinsinden gösterir. Buradaki sayı ne kadar küçükse, elektrikli süpürgeniz o kadar az ses çıkarıyor demektir. 

 6. 6 Sert Semin Temizleme Performansı


  Elektrikli süpürgenizin ahşap, seramik, mermer gibi sert zeminlerden toz toplamada ne kadar verimli olduğunu gösterir. Burada da harf A'ya ne kadar yakınsa, toz toplama performansı da o kadar iyi olacaktır. 


İçeriğe Tepkini Göster!

Güzel Güzel
1
Güzel
Komik Komik
0
Komik
Tuhaf Tuhaf
4
Tuhaf
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Bir Format Seç
Karakter Testi
Karakter testi oluşturarak insanların kendisini yeniden keşfetmesine yardımcı olun!
Bilgi Testi
Doğru-Yanlış cevaplı bilgi testi
Anket
Görseller yardımıyla zengin bir anket oluşturabilirsiniz
Hikaye
Hikayelerinizi görseller yardımıyla zengin bir biçimde oluşturabilirsiniz
Liste
İçeriğinizi liste halinde oluşturun
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Resim yükleyerek kendi Caps'inizi oluşturabilirsiniz
Video
Youtube, Vimeo ya da Vine Kodları
Ses
Soundcloud ya da Mixcloud Kodları
Resim
Fotoğraf ya da GIF
Gif
Gif Formatı

Send this to a friend