En İyi 10 Hubble Manzarası Fotoğrafı


0

Hubble’nin görüntüleme bilimi başkanı Zoltan Levay, çektiği fotoğraflarla bizleri yıllardır büyüleyen uzay teleskobunun en güzel 10 göksel karesini seçti.

 1. 1 Spiral NGC 1300 Galaksisi


  Hubble tarafından çekilen bu büyüleyici görsel ayrıntılarla dolu: Parlak mavi genç yıldızlar, parlak galaksi çekirdeği etrafında spiraller çizen toz kanalları, uzaklarda parıldayan galaksiler. "İçinde kendinizi kaybedebilirsiniz." diyor Levay...

 2. 2 Carina Bulutsusu


  Bir kaç Hubble görselinin birleştirilmesiyle oluşturulan bu panaromik fotoğrafda doğan ve ölen yıldızlar kozmik bir kargaşa yaratıyor. "Görsel olarak o kadar zengin ki" diyor Levay, "birleştirmesi çok büyük çaba gerektirdi. Favorilerden biri olması kaçınılmazdı."

 3. 3 Spiral Sombrero Galaksisi


  Levay için duygusal olarak nitelenen bu fotoğraf, gecelerce bu manzarayı teleskopla izlediğini de anlatıyor.

 4. 4 V838 Monocerotis


  V838 Monocerotis yıldızının etrafında genişlediği görülen düzensiz bir toz bulutu göze çarpar. Gerçekte, patlamayla genişleyen yıldız ışığı toz bulutunu daha çok aydınlatıyordu. Levay: "İnsan ömrü süresince bu denli belirgin bir değişimi görebilmek çok nadir bir şey." diyor.

 5. 5 Süpernova Patlama Kalıntısı


  Gökyüzünde asılı duran, hayaletimsi bir çembere benzeyen nesne, aslında 23 ışık yılı çapında bir gaz balonu, ilk olarak gökyüzünde 400 yıl önce gerçekleşen bir Süpernova patlamasının kalıntıları. "Bu görselin sadeliği unutulmaz, ama aynı zamanda da yanıltıcı." diyor Levay. Balonun yüzeyini dalgalandıran ve şeklini bozan çok sayıda kuvvet var.

 6. 6 Ölmekte Olan Bir Yıldız


  Ölmekte olan bir yıldızdan çıkan gaz bir kelebeği andırıyor. Tül gibi kanatları dış katmanın atılmasıyla oluşmuş. NGC 6302 gibi gezegensel bulutsular, Hubble'ın en popüler görsellerinden bazılarını ortaya çıkardı. "Çok güzeller," diyor Levay, "ama aslında bunları şekillendiren dinamikler ve olaylar çok karmaşık."

 7. 7 Samanyolu


  Bu derin odaklı görseldeki parlak yıldızlar Samanyolu'na ait bize yakın yıldızlar. Fotoğraftaki diğer yıldızların çoğu, alttaki küme de dahil olmak üzere, Andromeda galaksisinde bulunuyor. Milyarlarca ışık yılı uzakta ise galaksiler bir bütün olarak parıldıyor. "Çok etkileyici durmayabilir ama tek bir görselde kozmosun tüm genişliğini görüyoruz." diyor Levay.

 8. 8 Arp 273


  300 milyon ışık yılı uzakta birbirlerine yaklaşıp birleşmeye hazırlandıkları sırada kütleçekim kuvvetlerinin etkileşimi sonucu bükülüyorlar. "Benim gözümde sanki dans ediyorlarmış gibi görünüyor, birbirlerinin etrafında sonsuzluğa dek dolaşacak ve en sonunda birleşecekler." diyor Levay.

 9. 9 Atbaşı Bulutsusu


  Hubble’da bulunan Geniş Alan Kamerası 3, kızılötesi dalga boyunda Atbaşı Bulutsusu’nun içine benzersiz bir ayrıntıyla bakıyor. Gökbilimin klasik ilgi alanlarından biri olan bulutsu, normalde parlak fonda koyu renk olarak görünüyor. Ancak Hubble, yıldızlararası toz ve gaz örtüsüne nüfuz ediyor. Levay, bunun, NASA’nın planladığı kızılötesi James Webb Uzay Teleskobu’ndan beklenmesi gereken görüntüler konusunda ipucu verdiğini söylüyor.

 10. 10 Tarantula Bulutsusu


  Enerjiyle parıldayan bir grup genç yıldız Tarantula Bulutsusu’nun karmaşık tozundaki açıklığı aydınlatıyor. Hubble Uzay Teleskobu’nun çektiği fotoğrafları halka ulaştırmakla görevli Zoltan Levay için bu görüntünün karşı koyulmaz bir dinamizmi var. “Yıldızlar doğuyor, yıldızlar ölüyor,” diyor. “Büyük miktarda madde hareket halinde.”

Kaynak


İçeriğe Tepkini Göster!

Güzel Güzel
1
Güzel
Komik Komik
0
Komik
Tuhaf Tuhaf
0
Tuhaf
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Bir Format Seç
Karakter Testi
Karakter testi oluşturarak insanların kendisini yeniden keşfetmesine yardımcı olun!
Bilgi Testi
Doğru-Yanlış cevaplı bilgi testi
Anket
Görseller yardımıyla zengin bir anket oluşturabilirsiniz
Hikaye
Hikayelerinizi görseller yardımıyla zengin bir biçimde oluşturabilirsiniz
Liste
İçeriğinizi liste halinde oluşturun
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Resim yükleyerek kendi Caps'inizi oluşturabilirsiniz
Video
Youtube, Vimeo ya da Vine Kodları
Ses
Soundcloud ya da Mixcloud Kodları
Resim
Fotoğraf ya da GIF
Gif
Gif Formatı

Send this to a friend