Erzincan’da Gezilecek En İyi 10 Yer


0
 1. 1 Girlevik Şelalesi


  Erzincan’ın doğal güzellikleri arasındadır. Kayaların üzerinden parça parça akan Girlevik Şelalesi, il merkezine 30 kilometrelik bir mesafede yer alır.
 2. 2 Kemah Kalesi


  Kemah ilçesinde bulunan Kemah Kalesi, Kemah Boğazı'na bakan kayalık bir tepe üzerinde bulunmaktadır. Doğal oluşumu ve konumu itibarıyla yeryüzünde bir eşi bulunmamaktadır. Erzincan gezinizde Kemah Kalesi’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz..
 3. 3 Ekşisu Kaplıcası


  Şehir merkezine 15 kilometre uzaklıkta olup, Erzincan-Erzurum kara yolunun üzerinde yer alır. Erzincan Ekşisu Kaplıcası’nın sularında; magnezyum, sodyum ve karbondioksit bulunmaktadır. Kaplıca, özellikle mide, solunum ve romatizmaya şifa olmaktadır. Erzincan, Ekşisu Kaplıcası başta olmak üzere birçok şifalı suya sahiptir.
 4. 4 Mama Hatun Türbesi


  Saltuklu Prensesi Mama Hatun adına yaptırılmıştır. Türbenin kitabesi pek okunamamakla birlikte sadece mimarının ismi okunabilmiştir. Mimarı, Ahlatlı Ebu’n-Nema bin Mufaddal’dır. Türbe, yapılan tahminlere göre 1192-1202 yılları arasında inşa edilmiştir. Türbenin mimarisi diğer türbelerden daha farklıdır. Kendine özgü bir mimarisi olan türbenin gövdesi dilimlidir. Gövdesi silindiriktir ve gövdesinin üzeri dilimli konik bir külahla kapatılmıştır.
 5. 5 Altıntepe


  Üzümlü ilçesi sınırlarında bulunan Altıntepe Ören Yeri, tarihte birçok büyük medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Urartu, Bizans ve Osmanlı’nın hüküm sürdüğü bu eski yerleşim alanı, gezilip keşfedilmesi gereken yerlerden biridir.
 6. 6 Kemaliye Evleri


  Evler sokağa önce bir bahçeyle bağlanıyor. Eve girerken de “güverte” denilen çakıl taşlı bir giriş alanından giriliyor. Bu çakıl taşı döşemeler Likya’lılardan Anadolu’ya miras… Evlerin bahçeleri, yerleşimin yamaca kurulmasının etkisi ile “seki” dedikleri teraslama şeklinde oluşturuluyor.
 7. 7 Aygır Gölü


  Ülkemizin en büyük krater göllerinden biridir. Göl kenarında kamp ve kaya inişi yapılabiliyor. Aynı zamanda gölde bot gezisi ve çevresinde dağ yürüyüşü de yapılan aktiviteler arasındadır.
 8. 8 Otlukbeli Gölü


  Kırmızı rengi ve muhteşem manzarası ile dikkatleri üzerine çeken Otlukbeli Gölü, ruhunuzu dinlendirecek eşsiz bir yer.
 9. 9 Köroğlu Mağarası


  Köroğlu Mağarası Erzincan’ın Refahiye ilçesine bağlı olan Altköy mevkiinde bulunmaktadır. Mağaraya taş merdivenlerle çıkılmakta olup, mağara içinde kesilmiş taşlarla yapılmış oturma bankları vardır.
 10. 10 Beytahtı Mesire Yeri


  Karasu Nehri’nin kıyısında tüm güzelliğiyle gözlere hitap eden Beytahtı, hem gezginlerin ilgi odağıdır hem de özellikle yaz aylarında halk tarafından en çok tercih edilen mesire yeridir.

İçeriğe Tepkini Göster!

Güzel Güzel
9
Güzel
Komik Komik
0
Komik
Tuhaf Tuhaf
0
Tuhaf
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Bir Format Seç
Karakter Testi
Karakter testi oluşturarak insanların kendisini yeniden keşfetmesine yardımcı olun!
Bilgi Testi
Doğru-Yanlış cevaplı bilgi testi
Anket
Görseller yardımıyla zengin bir anket oluşturabilirsiniz
Hikaye
Hikayelerinizi görseller yardımıyla zengin bir biçimde oluşturabilirsiniz
Liste
İçeriğinizi liste halinde oluşturun
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Resim yükleyerek kendi Caps'inizi oluşturabilirsiniz
Video
Youtube, Vimeo ya da Vine Kodları
Ses
Soundcloud ya da Mixcloud Kodları
Resim
Fotoğraf ya da GIF
Gif
Gif Formatı

Send this to a friend