Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Detay


0

Ev alarak yatırım yapmak isteyen kişiler, devir sürecinde hiç beklemedikleri masraflarla karşı karşıya kalabiliyor. Çıkan masraflara hazırlıksız bir şekilde yakalanan alıcı hem zorlanıyor, hem de devir işlemi engellenebiliyor. Bu yüzden sürpriz bir durumla karşılaşmak istemeyenlerin ev alırken çıkan masrafları detaylı bir şekilde incelemeleri gerekiyor.

 1. 1 Tapu Harcı


  Tapu harcı; 30 Eylül 2017 tarihine kadar yapılan indirim ile alıcının ödemekle mükellef olduğu bedel binde 15'e kadar tahsil ediliyor. Uygulamada çoğunlukla satıcının da tapu harcını alıcı ödüyor. Bu rakam anlaşmaya göre satış bedelinden indirilebiliyor.

 2. 2 Tapu Döner Sermaye Bedeli


  Tapu dairesinde ödenmesi gereken bir başka bedel ise, tapu döner sermaye bedelidir. Buna göre bu bedel; 2017'de 90,50 lira olarak tahsil ediliyor.

  Emlakçı komisyonu ise alıcı ve satıcı tarafından ayrı ayrı ödeniyor. 2017'de satış bedeli üzerinden yüzde 2’şer + KDV olarak tahsil ediliyor. Evin kredi masrafları dahilinde isteğe bağlı sigorta da yapılabiliyor.

 3. 3 Zorunlu Deprem Sigortası


  DASK herkesin Zorunlu Deprem Sigortası sahibi olabilmesini kolaylaştırmak için, prim bedellerinin, ev sahiplerinin alım gücü dahilinde olmasına çalışır. Sigorta primlerinin artışı, her yıl binaların metrekare birim maliyetlerindeki artışa paralel olarak düzenlenir.

  Sigorta bedelinin (teminat tutarı) hesaplamasında kullanılan ve yapı tarzına göre tespit edilen metrekare birim maliyetleri*, 1 Ocak 2017 tarihi itibari ile şöyledir:

  Çelik / Betonarme Karkas Yapılar: 800 TL

  Yığma Kagir Yapılar: 575 TL

  Diğer Yapılar: 295 TL

 4. 4 Emlak Vergisi


  2017'de alınan bir evin vergisi ise 2018'de ödeniyor. Konutların emlak vergisi için normal yörede binde 1 oranında, büyükşehirde ise binde 2 oranında vergi ödeniyor.

 5. 5 Çevre Temizlik Vergisi


  Konutlara ait çevre temizlik vergisi; su tüketim miktarı esas alınmak suretiyle metreküp başına büyükşehir belediyelerinde 28 kuruş, diğer belediyelerde 21 kuruş olarak hesaplanıyor.


İçeriğe Tepkini Göster!

Güzel Güzel
0
Güzel
Komik Komik
0
Komik
Tuhaf Tuhaf
0
Tuhaf
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Bir Format Seç
Karakter Testi
Karakter testi oluşturarak insanların kendisini yeniden keşfetmesine yardımcı olun!
Bilgi Testi
Doğru-Yanlış cevaplı bilgi testi
Anket
Görseller yardımıyla zengin bir anket oluşturabilirsiniz
Hikaye
Hikayelerinizi görseller yardımıyla zengin bir biçimde oluşturabilirsiniz
Liste
İçeriğinizi liste halinde oluşturun
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Resim yükleyerek kendi Caps'inizi oluşturabilirsiniz
Video
Youtube, Vimeo ya da Vine Kodları
Ses
Soundcloud ya da Mixcloud Kodları
Resim
Fotoğraf ya da GIF
Gif
Gif Formatı

Send this to a friend