Gayrımenkul Alacakların Mutlaka Bilmesi Gereken 3 Tapu Çeşidi


0

Bir ev satın almayı düşünüyorsanız öncelikli olarak dikkat etmeniz gereken konulardan biri de alacağınız mülkün tapu durumudur. Tapunun türü alım-satım, kredi kullanımı gibi konularda büyük önem taşır. Tapu çeşitleri kat mülkiyetli, kat irtifaklı ve hisseli tapu olmak üzere üçe ayrılır. Her tapu türü, mal sahibine farklı hukuki haklar sağlar. Bununla birlikte, sahip olduğunuz gayrimenkule ait tapu türü mülkünüzün fiyatlarını da doğrudan etkiler.

 1. 1 Kat Mülkiyetli Tapu


  Kat mülkiyetli bir tapu; gayrimenkulde ulaşılabilecek en net, en belirli ve en güvenli çeşittir. Çünkü kat mülkiyetli bir yapıda sizin ve komşularınızın daireleri; arsa üzerinde binanın kapladığı alan; dairelerin metrekare cinsinden büyüklüğü, kaçıncı katta olduğu ve kaç numaralı daire olduğu gibi bilgiler tüm ayrıntılarıyla belirlenmiş ve tapu müdürlüğü tarafından tasdiklenmiştir. Yani hem gerçek hayatta, hem de kağıt üzerinde daireniz vardır. Endişe edilecek bir durum yoktur.

  Durum böyle olunca; bankalar da bir taşınmazı garanti altına aldıklarına kolayca ikna olmakta ve kredi çekiminde %99,9 bir sorun çıkmamaktadır.

 2. 2 Kat İrtifaklı Tapu


  Henüz inşaatına başlanmamış ya da inşaat aşamasındaki binaların üzerine kat irtifakı kurulur. Bina, tapu müdürlüğünce kayıt altına alınmıştır. Tapu belgesinin üzerinde hak sahiplerinin adına kayıtlı arsa payı bilgisi yer alır. Bunun yanı sıra, binada kapı numaraları ve mal sahiplerinin üzerine kaydedilecek alanlar da belirlenmiştir. Kat irtifakı, kat mülkiyetine geçişten önceki aşama olarak da değerlendirilebilir. Kat mülkiyetine geçilebilmesi için yapının istenilen şartlara uygun inşa edilmiş olması gerekir. İmar mevzuatına aykırı olarak inşa edilen bir binada kat mülkiyeti alınması mümkün değildir. İnşaat, kurallara uygun şekilde tamamlandıktan sonra hak sahipleri tapu müdürlüğüne başvuruda bulunabilirler. Tapu çeşitleri arasında öne çıkan kar irtifaklı tapuya sahip konutlar için de konut kredisi kullanılabilmektedir.

 3. 3 Hisseli Tapu


  Hissedarların isimlerinin belli olduğu, fakat kimin nereye sahip olduğunun belirlenmediği hisseli tapu, tapu çeşitleri arasında yer alır. Oturulan yerler hissedarların rıza-i taksim sözleşmesi düzenleyip aralarında anlaşmasıyla kararlaştırılabilir. Bu tapu türü haciz, izale-i şuyu davası açılması gibi bazı riskleri de bünyesinde barındırabilir. Bankalar bu tür gayrimenkulleri kredi için uygun bulmazlar. Hisseli tapuya sahip olan gayrimenkullerin fiyatları biraz daha düşük olur. Söz konusu tapuda hangi bölümün kime ait olduğu belirsiz olduğundan bu gayrimenkullerin satışında bazı güçlükler yaşanabilir. Bu tür daire almayı düşünen kişiler alacakları bölümün üzerinde başka hissedar olup olmadığını araştırmalıdır. Bina üzerinde ipotek ya da haciz olmaması da dikkat edilmesi gereken diğer unsurlar arasındadır.


İçeriğe Tepkini Göster!

Güzel Güzel
0
Güzel
Komik Komik
0
Komik
Tuhaf Tuhaf
0
Tuhaf
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Bir Format Seç
Karakter Testi
Karakter testi oluşturarak insanların kendisini yeniden keşfetmesine yardımcı olun!
Bilgi Testi
Doğru-Yanlış cevaplı bilgi testi
Anket
Görseller yardımıyla zengin bir anket oluşturabilirsiniz
Hikaye
Hikayelerinizi görseller yardımıyla zengin bir biçimde oluşturabilirsiniz
Liste
İçeriğinizi liste halinde oluşturun
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Resim yükleyerek kendi Caps'inizi oluşturabilirsiniz
Video
Youtube, Vimeo ya da Vine Kodları
Ses
Soundcloud ya da Mixcloud Kodları
Resim
Fotoğraf ya da GIF
Gif
Gif Formatı

Send this to a friend