Hamilelik Döneminde Yapılması Gereken 8 Test


0

Hamileliğin başlangıcından sonuna kadar farklı dönemlerde çeşitli tahliller ve testler yapılmaktadır. Bazı testlerin, gebeliğin belirli haftalarında yapılması gerekir. Bu nedenle hamilelikte bu testler dikkatle takip edilmelidir, zamanları kaçırılmamalıdır. İşte hamilelik döneminde yapılması gereken 8 test…

 

 1. 1 Koriyonik Villus (CVS)


  Bazı kan hastalıkları ile bebekteki Down sendromunu tespit etmek amaçlı yapılan Koriyonik Villus, bir tanı testidir. Bu test gebeliğin 10 ile 14. haftaları arasında yapılmalıdır.
 2. 2 HIV ve Hepatit B Testleri


  HIV virüsü, insan bağışıklık yetmezliği virüsü olarak Tükçeye çevrilebilir. Bu virüs gebelik, doğum ve emzirme ile bile bebeğe geçebilir. Gebeliğin 11 ile 13. haftaları arasında yapılan HIV tanı testinde eğer anne adayında HIV virüsü saptanmışsa bebeğe geçmemesi için gerekli önemler alınır. Gebelikte yapılan testler arasında önemli bir yere sahiptir.
 3. 3 Ense Kalınlığı Testi


  Ense kalınlığı bir tarama testidir. Gebeliğin 11 ile 14. haftaları arasında yapılması gerekir. Bebekte var olabilecek Down sendromu hastalığının tespiti için yapılır. Bu tarama testinde bebeğin ensesinde biriken sıvının miktarına bakılır.
 4. 4 Alfa Fetoprotein (AFP) Kan Testi


  Gebelikte yapılan testler arasındaki Alfa Fetoprotein, gebeliğin 15 ile 20. haftaları arasında, kandaki Alfa Fetoprotein miktarının ölçülmesi için yapılır. Amaç; bebeğin sinir borusunda bir sıkıntı olup olmadığını kontrol etmek ve Down sendromu riskini belirlemektir.
 5. 5 İkili Tarama Testi ve Üçlü Tarama Testi


  Anne adaylarının gebelikte yapılan testler arasında en çok duyduğu ikili tarama testi gebeliğin 11 ile 14. haftaları arasında, üçlü tarama testi ise gebeliğin 15 ile 20. haftaları arasında yapılır. Amaç; Down sendromu, kromozom anomalileri ve Spina bifida gibi hastalıkların tespitidir.
 6. 6 Amniyosentez


  Tanı testi olan Amniyosentez, genelde gebeliğin 15 ile 20. haftaları arasında ama özellikle 16. haftada yapılır. Amniyosentez de tarama testlerinde olduğu gibi bebekteki kromozom anomalileri, Down sendromunu ve Spina bifida gibi hastalıkların tespiti için yapılır. % 0.5 ile % 1 arasında düşük riski içeren bu uygulama anne adayını rahatsız edebilir.
 7. 7 Detaylı Ultrason Taraması


  Gebeliğin genelde 18 ile 20. haftaları arasında yapılan ayrıntılı ultrason taraması, bebeğin gelişimi ile ilgili olarak, kalbi, beyni, kolları, bacakları, iç organları, omurgası, diğer uzuv ve organları incelenir. Örneğin; yarık dudak/damak gibi hastalıklar tespit edilir. Bebeğin cinsiyeti net olarak belirlenir. Bebekte varsa anomalilerin saptanmasında yardımcıdır.
 8. 8 Kordosentez (Kordondan Kan Alınması)


  Gebeliğin 18 ile 22. haftaları arasında bebekten kan alınarak yapılan bu tanı testi ile bebeğin kromozom sayısına ve kan hastalıklarının olup olmadığına bakılır. Gebelikte yapılan testler arasında pek yaygın bir uygulama olmadığı gibi, % 1-2 düşük riski içerir.

İçeriğe Tepkini Göster!

Güzel Güzel
5
Güzel
Komik Komik
0
Komik
Tuhaf Tuhaf
0
Tuhaf
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Bir Format Seç
Karakter Testi
Karakter testi oluşturarak insanların kendisini yeniden keşfetmesine yardımcı olun!
Bilgi Testi
Doğru-Yanlış cevaplı bilgi testi
Anket
Görseller yardımıyla zengin bir anket oluşturabilirsiniz
Hikaye
Hikayelerinizi görseller yardımıyla zengin bir biçimde oluşturabilirsiniz
Liste
İçeriğinizi liste halinde oluşturun
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Resim yükleyerek kendi Caps'inizi oluşturabilirsiniz
Video
Youtube, Vimeo ya da Vine Kodları
Ses
Soundcloud ya da Mixcloud Kodları
Resim
Fotoğraf ya da GIF
Gif
Gif Formatı

Send this to a friend