İlginç Özellikleriyle Tarihteki 8 Diktatör


1
1 point

Stalin, Adolf Hitler, Benito Mussolini, Pol Pot, İdi Amin Dada, Nikolay Çavuşesku, Saddam Hüseyin ve Kim Jong İl’in ilginç özellikleri…

 

 1. 1 Stalin (1879-1953) 'Maymunlar Ordusu' kurmak istemiş.


  Stalin, 1920'lerde bilim adamlarından maymun-insan karışımı yeni bir ırk ortaya çıkarmalarını istemiş, üstelik ilginç bir talepte bulunmuştu: ''Güçlü kuvvetli ama aptal olsunlar. Az yesinler, çok çalışsınlar!'' Rus biyolog İlya İvanov tarafından Karadeniz kıyısında özel bir araştırma merkezi kurulmuştu.
 2. 2 Adolf Hitler (1889-1945) 'Sanat Sever'


  Nazi Lideri, Almanya'da ve işgal ettiği ülkelerde dinlenmesini yasakladığı, Rahmaninov, Çaykovski ve Borodin gibi Rus ve Yahudi kompozitörleri kendisi dinlemeyi ihmal etmemişti.
 3. 3 Benito Mussolini (1883-1945) Yahudi düşmanıydı, sevgilisi Yahudi çıktı.


  Mussolini de Hitler gibi yahudi düşmanıydı. Ama ilginç olan ise, en uzun ilişkisinin bir Yahudi kadınla olmasıydı. Margherita Sarfatti, Mussolini ile 26 yıl aşk yaşamıştır. Sarfatti, Mussolani'nin hiçbir zaman Yahudi karşıtı olduğuna inanmamış, 1938'de Mussolini'den ayrılak Arjantin'e yerleşmiştir.
 4. 4 Pol Pot (1928-1998 'Yıl Sıfır'


  Kamboyçalı diktatör Pol Pot; iktidara geldiğinde takvimi kendince sıfırlamış ve medeniyetin sıfırdan başladığını ilan etmiştir. Yabancı dil bilenler ve gözlük takanlar burjuvaziyi temsil ettikleri için hunharca katledildiler.
 5. 5 İdi Amin Dada (1925-2003) 'Tahtırevan'


  Ugandalı diktatör İdi Amin Dada, iktidardayken dört beyaz İngiliz'in taşıdığı tahtırevanla dolaşırdı. Kendince Afrika'yı sömüren beyaz ırktan intikam alıyordu.
 6. 6 Nikolay Çavuşesku (1918-1989 ) 'Popescu'


  Bir dönem Galatasaray'da da forma giyen Rumen futbolcu Popescu, Çavuşesku'ya Universitatea Craiova takımında forma giydigi dönemde muhbirlik yapmıştır. Popescu, takım arkadaşları ve yetkililer hakkında 4 kez bilgilendirme amacıyla üstlerine rapor verdiğini açıklamıştı.
 7. 7 Saddam Hüseyin (1937-2006) 'Sporcu Saddam'


  Ülkenin pek çok yerinde sarayları bulunmasına karşın, Irak liderinin pek de huzurlu uykular uyumadığı biliniyordu. Bilinen bir diğer konu da Saddam’ın iki gece üst üste aynı yerde konaklamadığı. Günde ortalama dört-beş saat uyuyan ve sabaha karşı üçte uyanan Irak liderinin hiç değiştirmediği alışkanlıklarından biri de yüzmek. Tüm saray ve konutlarında havuz bulunan Saddam Hüseyin, güne sabah sporu yaparak ve en az yarım saat yüzerek başlıyor. Bu havuzların en önemli özelliği ise hepsinin olası bir zehirlenmeye karşı saat başı kontrol edilmesi.
 8. 8 Kim Jong İl (1942-2011) 'Biricik Lider'


  Kim Jong İl, sinemaya büyük ilgisi olan bir diktatördü. Ancak ülkede kaliteli film yapacak yönetmen olmadığını düşünüyordu. Bu nedenle Güney Koreli ünlü yönetmen Shin Sang-ok ile film yıldızı olan eski eşi Choi Eun-hee'yi kaçırtarak sekiz yıl esir tuttu. Yönetmen, film yapmayı kabul etmediği için dört yıl hapis yattı. Daha sonra eski eşiyle birlikte film yapmayı kabul etti. Kim Jong İl'in güvenini kazanıp Viyana'ya gitmek için izin aldıklarında ülkeden kaçmayı başardılar. Yapımcılığını Kim Jong İl'in yaptığı "Pulgasari" adındaki "Canavar" filminin yönetmenliğini Shin Sang-ok yapmıştır.

İçeriğe Tepkini Göster!

Güzel Güzel
1
Güzel
Komik Komik
0
Komik
Tuhaf Tuhaf
10
Tuhaf
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Bir Format Seç
Karakter Testi
Karakter testi oluşturarak insanların kendisini yeniden keşfetmesine yardımcı olun!
Bilgi Testi
Doğru-Yanlış cevaplı bilgi testi
Anket
Görseller yardımıyla zengin bir anket oluşturabilirsiniz
Hikaye
Hikayelerinizi görseller yardımıyla zengin bir biçimde oluşturabilirsiniz
Liste
İçeriğinizi liste halinde oluşturun
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Resim yükleyerek kendi Caps'inizi oluşturabilirsiniz
Video
Youtube, Vimeo ya da Vine Kodları
Ses
Soundcloud ya da Mixcloud Kodları
Resim
Fotoğraf ya da GIF
Gif
Gif Formatı

Send this to a friend