Muhteşem Görünümleriyle Birbirinden Asil 15 At Irkı


2
10 shares, 2 points

Dünyanın en asil ve en duygusal hayvanı olarak bilinen atlarında birçok ırkı mevcut.

Atların ırkları sıcakkanlık, ılıkkanlı, soğukkanlı ve pony olarak gruplara ayrılmaktadır. İşte bu ırklardan bazıları..

 1. 1 Ahal Teke


  Türkmen dilinde Ahalteke olarak da bilinen bu at ırkı Alabay (Türkmen Çoban Köpeği) ve Türkmen halısının yanında ülkenin en büyük gururudur. Öyle ki resmi Türkmenistan armasında bu ırka yer verilmiştir. 

  Akhal ­Teke ve Altın At olarak da bilinir. Ahal Teke sanıldığının aksine sıcakkanlı değil soğukkanlı bir Türkmen atıdır. Şiddetli hava şartlarına dayanıklı ve adaptasyon yeteneği yüksek bir ırktır.

 2. 2 Arap Atı


  Orta Doğu çöllerinin bir yerinde yüzyıllar önce, insan hayal gücünün ötesinde Dünyadaki tüm at ürlerinin etkisi altına alacak bir ırk türedi. Bugün ki adıyla Suriye, İran ve Irak’ta Dicle nehri boyundaki vahalarda ve Arap yarımadasının diğer bölgelerinde bu at türü gelişti. Bu tür Arap atı olarak tanımlandı.

 3. 3 Ardenner


  Kuzey-Doğu Fransa kökenli ağır at ırkı. (Alçak boylu, kaba gövdeli ve kalın bacaklı bir hayvandır.)

 4. 4 Gelderland Atı


  Sıcak kanlı olarak bilinen Gelderland Atının ana vatanı Hollanda'dır. Bu atların ataları; Andolusian , Neapolitan, ve Norfold aygırlarına dayanır. 19. yüzyılda bu atlar iş ve krallık içindeki taşıma işlerinde kullanılmaktaydılar. Bugün ise bu atlar; zarif gösteri atları ve yetenekli engel atlayıcılar olarak bilinmektedirler.

 5. 5 Endülüs Atı


  Kökü İberya Atına dayanan İspanya’nın çok eski bir binek at türüdür. Bu atlar İberya Yarımadası'nda milattan önceki yıllardan beri bilinmektedir. Arap soylarıyla beraber, günümüzde kabul görmüş diğer cinslerin neredeyse atası sayılır. 8. yüzyıldan itibaren Arap ve Berberi atlarıyla karıştığı sanılmaktadır. Ancak birçok Avrupa atı da bu atın karışımıyla oluşturulmuştur.

 6. 6 Kanada Atı


  Kanada’nın ulusal bir hazinesi sayılan Kanada atının geçmişi 17. yüzyıla kadar dayanmaktadır. Kaslı ve orantılı bir vücuda sahip olup, büyük gözleri vardır. Sıcak kanlı bir ırktır. İyi bir mizaca, az sinirli ve enerjik bir yapıya sahiptir.

 7. 7 Fresian Atı


  Hollanda’nın en büyük gurur kaynağı olan Friesian Atları ülkenin tek Safkan at cinsidir. Friesian atı, Avrupa'nın kuzeybatısında bulunan Hollanda krallığının 12 eyaletinden biri olan Friesland' dan çıkmıştır. Friesian atları her zaman siyahtır. Vücuttaki veya bacaklardaki hiçbir beyaz işaret kabul edilemez. Hiçbir durumda Friesian atının kuyruğunun ve yelesinin kesilmesi hoş karşılanmaz.

 8. 8 Belçika Atı


  Bu atların, tepeden tırnağa zırhlı ve silahlı bir adamı taşıyabilecek kadar güçlü ve ağır olan Orta Çağ savaş atlarının soyundan geldiği söylenir. En iyi atlarının cidago yüksekliği 170 santimetreden fazladır. Ağırlığı 1 ton dolayında olan bu at 5 tonluk bir yükü çekebilir.

 9. 9 Amerikan Benekli Atı


  Evcilleştirilmesiyle; birlikte çalışma kabiliyetleri ve dayanıklı olması nedeniyle kovboylar tarafından sürü işlerinde kullanıldı. Amerikan yerlileri, bu atların kutsal işaretler taşıdığına inanmaktaydılar. Güçlü kemikli ve dengeli atlardır.Benekler yuvarlak hatlıdır. Bu atları ilgi çekici yapan lekelerinin genetik yapısının hala anlaşılamamış olmasıdır, her atın lekesi bir diğerinden farklıdır.

 10. 10 Gypsy Vanner


  Çingene Atı olarak da bilinen bu ırk, seçici üreme teknikleriyle 100'den fazla yıl boyunca İngiltere ve İrlanda'da Çingene erkekler ve aileler tarafından oluşturuldu. Amaçları, hem afili bir edayla karavanlarını çekebilecek ama aynı zamanda da çocukları tarafından kontrol edilebilecek kadar uysal ve tüm gün boyunca azıcık su ve yemekle çalışabilecek kadar da güçlü eşsiz bir soy yaratmaktı. Akıllı, uysal, atletik, güçlü ve dayanıklıdırlar. Uzun yele ve kuyrukları, paçalı ayakları ve benekleri ile oldukça dikkat çekici bir ırktır.

 11. 11 Appaloosa


  Tarih boyunca Leopar desenli ve benekli birçok atın çeşitli kaynaklarda resmedildiği bilinmektedir. 11. yüzyılda Fransa'da, Antik Pers, Antik Yunan, Çin'de Tang Hanedanı sırasında "Göksel Atlar" biçiminde çeşitli biçimlerde desenlere işlenmiş alacalı at renkleri bulunmaktadır. 16. ve 17. yüzyılda Fransa'da çeşitli sanatçıların tablolarında bu tür atlar görmek mümkündür.

 12. 12 İrlanda Avcısı


  Irish Draught; İrlanda atının tarihinde, tarımda olduğu kadar, savaşlardaki başarıları da vardır. M.Ö. 1. yüzyılda yazılan "cuchulain" destanı bu atı güçlü araba atı olarak tanımlar. Orta Çağ'dan 1. Dünya Savaşı sonlarına kadar bu atların binlercesi savaşlarda ön saflarda hizmet ettiler.

 13. 13 Knabstrupper


  Şu anda İspanya olarak bilinen bölgede tarih-öncesi yaşamış atların soyundan geldiğine inanılan Knapstrupper'lar Avrupa’daki kayda alınmış en eski at ırklarından biridir. Appoloosa ırkında olduğu gibi Leoparı andıran bir dona sahiptir. Danimarka orijinli olan bu ırk zeki, arkadaş canlısı ve iyi bir mizaca sahip olması nedeniyle sirklerde kullanılmışlardır. 20 -­ 35 yaşına kadar yaşayabilirler.

 14. 14 Norveç Fiyordu


  Batı Norveç’in dağlık bölgelerinde yaşayan bu ırk nispeten küçük ama çok güçlü ve dayanıklı bir ırktır. Dünyanın en eski ırklarından biri olarak yüzlerce yıldır kullanılmaktadırlar. Meraklı, dost canlısı, güçlü ve cesur atlardır. Fiyortları farklı kılan özelliği yelelerinin ortasının siyah, kenarlarının ise beyaz renkte olmasıdır.

 15. 15 Shetland Pony


  İskoçya’nın Shetland adalarında yetiştirilirler. Son derece akıllı ve çabuk öğrenme yetenekleri nedeniyle görmeyenler için rehber köpeklerin yerine de eğitilerek kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde sirklerde, Hipoterapi merkezlerinde ve binicilik merkezlerinde çocuklara hizmet vermektedirler.


İçeriğe Tepkini Göster!

Güzel Güzel
12
Güzel
Komik Komik
0
Komik
Tuhaf Tuhaf
0
Tuhaf
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Bir Format Seç
Karakter Testi
Karakter testi oluşturarak insanların kendisini yeniden keşfetmesine yardımcı olun!
Bilgi Testi
Doğru-Yanlış cevaplı bilgi testi
Anket
Görseller yardımıyla zengin bir anket oluşturabilirsiniz
Hikaye
Hikayelerinizi görseller yardımıyla zengin bir biçimde oluşturabilirsiniz
Liste
İçeriğinizi liste halinde oluşturun
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Resim yükleyerek kendi Caps'inizi oluşturabilirsiniz
Video
Youtube, Vimeo ya da Vine Kodları
Ses
Soundcloud ya da Mixcloud Kodları
Resim
Fotoğraf ya da GIF
Gif
Gif Formatı

Send this to a friend