Türk Sinemasında Kara Mizahın Temsilcisi 17 Film


1
1 share, 1 point

Komedinin bir alt türü olan kara mizah, içinde hem trajedi hem komedi barındıran, ikisinin de özelliklerini taşıyan bir türdür. Türsel olarak, gündelik hayata en yakın olduğu söylenebilir. Gerçek hayatta olduğu gibi hem komik hem de trajik anlar taşır, güldürdükten hemen sonra rahatlıkla şok edici bir görüntü sergileyebilir. Kara mizahta ağır basan özellik gülünçlükten çok dramdır.

Kara komedi olarak da bilinen bu türdeki filmleri sizler için derledik…

 

 1. 1 Arabesk (1988)


  Şener Şen, Müjde Ar, Uğur Yücel ve Necati Bilgiç'in başrollerini paylaştığı Arabesk filmi, yönetmen Ertem Eğilmez'in son filmidir. Filmde; fakir bir ailenin oğlu olan Şener ile köy ağasının kızı Müjde'nin yaşadığı aşk ve bir türlü kavuşamamaları konu edilir. Yeşilçam klişeleri ve absürt unsurların bolca yer aldığı film, kara mizah türünün önemli örneklerindendir.
 2. 2 Her Şey Çok Güzel Olacak (1998)


  Cem Yılmaz ve Mazhar Alanson'un sorunlu abi kardeş ilişkisini beyazperdeye yansıttığı bu özel filmde Nuri, gereksiz yere karıştığı bir kavga sırasında üç yıldır görmediği kardeşi Altan ile karşılaşır. Bu rastlantı; aradan geçen bunca zamandan sonra bu iki kardeş için sürpriz olmuştur. Birbirleriyle tamamen zıt iki karakteri simgeleyen bu kardeşler kaderin oyunu sonucu başlarına birtakım belalar saracak ve soluğu güneyde alacaklardır... Ömer Vargı'nın yönetmenliğini yaptığı ve Cem Yılmaz ile birlikte yazdığı film 1990'ların en akılda kalan yapımlarından...
 3. 3 Kaç Para Kaç (1998)


  Film küçük ve namuslu bir hayatın büyük bir parayla nasıl mahvolabileceğini ve nasıl büyük bir trajediye dönüşebileceğini anlatmaktadır. Yönetmenliğini Reha Erdem'in üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda; Taner Birsel, Bennu Yıldırımlar, Zuhal Gencer, Engin Alkan ve Sermet Yesil gibi oyuncular yer alıyor.
 4. 4 Fasülye (2000)


  Köydeki emeklilerin vergi iade zarflarını şehre götürme görevi Genç'e verilmiştir. Saf ve iyi niyetli Genç kendisini, bir işin hemen sonrasında ücretini almak üzere buluşma noktasına giden ünlü bir kiralık katilin arabasında bulur. Selim Erdoğan, Elvin Beşikçioğlu, Burak Sergen, Bülent Kayabaş ve ve Haluk Bilginer gibi oyuncuların yer aldığı filmin yönetmenliğini Bora Tekay yapmıştır.
 5. 5 İnşaat (2003)


  “İnşaat” içinde yaşadığımız toplumda, her alanda karşılaştığımız çıkışsızlıkları, komedi unsurlarıyla birleştirerek bize sunan bir ‘kara mizah’ hikayesi. Filmde; Emre Kınay, Şevket Çoruh, Yeşim Büber, Ahmet Mümtaz Taylan ve Suna Pekuysal gibi usta oyuncular yer alırken, yönetmenliğini Ömer Vargı üstlenmiştir. 2014 yılında ise, devam filmi olan "İnşaat 2" vizyona girmiştir.
 6. 6 Neredesin Firuze? (2004)


  Yönetmenliğini Ezel Akay'ın yaptığı Neredesin Firuze? güçlü oyuncu kadrosuyla öne çıkıyor. Haluk Bilginer, Özcan Deniz, Demet Akbağ, Cem Özer ve Şebnem Dönmez'in başrollerini paylaştığı film; gerçek bir Unkapanı hikayesidir. Film, müzik piyasasında pek başarılı olamayan ve bu sebeple de nihayet bir borç yığını içine düşen Hayri ve Osman’ın hikayesine odaklanır.
 7. 7 Korkuyorum Anne (2004)


  Bir Reha Erdem filmi olan Korkuyorum Anne filminin konusu şöyledir: Bir kaza sonucu hafızasını yitiren Ali'nin imdadına ailesi ve yakın çevresi yetişir. Geçmişine dair hiçbir şey anımsayamayan bu adama yardımcı olmak isteyen mahalle sakinleri Ali'den daha fazla telaşlıdırlar. Zamanla bu uğraş karakterlerin dönüşümlerine sebep olur.
 8. 8 O Şimdi Mahkum (2005)


  Yönetmenliğini Abdullah Oğuz'un yaptığı filmde, askerlik yapmış üç yakın arkadaş bir işe kalkışırlar. Başka işlerde pek bir başarı elde edemeyen Levent, iyi para getireceğine inanarak bir sitcom yazmaya ve bunu perdeye aktarmaya yeltenir. Başrolü Gökhan’a vermek ister. Ancak olaylar tuhaf bir biçimde ilerlerken başlarını belanın içinde bulurlar. Dahası hapishaneye girmişerdir. Levent’in yazmış olduğu sitcomun adı “O Şimdi Mahkum” tam anlamını ve gerçeğini bulmuştur.
 9. 9 Pardon? (2005)


  Ferhan Şensoy, Rasim Öztekin ve Ali Çatalbaş'ın başrollerini paylaştığı Pardon filminde, suçsuz yere 6,5 yıl hapis yatan 3 arkadaşın hikayesi trajikomik bir dille anlatılmaktadır. Filmin yönetmeni Mert Baykal'dır.
 10. 10 Polis (2006)


  Film, Musa Rami adındaki tecrübeli bir cinayet masası polisinin, büyük bir mafya lideri olan Tayfun İzmitli‟nin kardeşini öldürmesiyle başlar. İntikam almak isteyen İzmitliler, Musa Rami'nin kendisini değil, ailesini öldürmek ister. Beyin kanseri olduğunu ve iki aylık ömrü kaldığını öğrenen Musa Rami, bitirme tezine yardım ettiği kendisinden 40 yaş küçük olan Funda‟ya âşıktır. İşi, ailesi ve aşkı arasında sıkışıp kalan Musa Rami‟nin hayatı altüst olur. Yönetmen Onur Ünlü'nün ilk sinema filmi olan Polis, Haluk Bilginer'in muhteşem oyunculuğuyla ayrı bir değer kazanıyor.
 11. 11 Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü? (2006)


  Akıllı ama cahil, sinirli ama komik Karagöz, kendisinin aksi olan zekasını fırsatçılığı ile birleştirip her işten sıyrılan Hacivat ile tanışır. Orhan Gazi’nin adına yapılan caminin inşaatında beraber çalışmaya başlarlar. Bu sırada mizah yönü kuvvetli sohbetleri hemen farkedilir. Atışmaları sırasındaki komiklikleri o kadar ünlü olur ki, davetten davete koşmaya başlarlar. Ancak şöhretin bedeli ağırdır.
 12. 12 Güneşin Oğlu (2008)


  Fikri Şemsigil hayatı boyunca bir mucize bekleyen emekli bir edebiyat öğretmenidir. Güneş tutulması olduğu gün bir mucize olur ve ruhu bedeninden çıkıp, başka bir bedene girer. Fakat bu mucize istediği türde bir şey değildir, beklentisinin aksine hayatı altüst olan Fikri Bey'in ruhu bedenden bedene girer. “Güneşin Oğlu” olduğunu öğrenen Fikri Bey‟in artık tek bir amacı vardır: Gerçeği bulmak! Senaristliğini ve yönetmenliğini Onur Ünlü'nün yaptığı filmde, Haluk Bilginer ve Özgü Namal başrollerdedir.
 13. 13 Kirpi (2008)


  İki inatçı düşmanın önceleri küçük gerilimlerle filizlenen birbirlerinden öç alma hesapları, karşılıklı misillemelerle büyüyerek çevrelerindeki herkesin başını belaya sokacak ve ülke çapında bir kaos yaşanacaktır. 2,5 yıllık bir çalışma sonucunda hazırlanan proje, intikam olgusuna komik bir bakış açısı içeriyor.
 14. 14 Vavien (2009)


  Son dönem Türkiye sinemasının en kaydadeğer yapıtlarından biri kabul edilen "Vavien"de, eşi ve çocuklarıyla sıradan bir hayat süren Celal'in tuhaf hikayesi anlatılmaktadır. Filmin yönetmenliğini "Taylan Biraderler" yapmıştır.
 15. 15 Acı Aşk (2009)


  Bir edebiyat öğretmeninin karmaşık ve stabil seyretmeyen aşk hayatına kara-komedi dinamiklerini yerleştiren filmin yaşanan trajik olaylara mizahi ve tepkisiz yaklaşımıyla türün katıksız örneklerinden biri olmayı başardığı aşikar. Senaryosunu Onur Ünlü'nün yazdığı filmin yönetmeni A. Taner Elhan'dır.
 16. 16 Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi (2011)


  Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi, Onur Ünlü'nün senaryosunu yazdığı ve yönettiği 2011 yapımı kara komedi mizah filmidir. Tanınmış anayasa profesörü Celal Tan, çevresi ve ailesi tarafından sevilen, örnek gösterilen önemli simadır. Eşini kaybetmesinin ardından hayatını kurtardığı genç öğrencisiyle evlenmiştir. Ailesi Celal Tan'ın 65. doğum gününü kutlamak için kendisine sürpriz bir doğum günü partisi düzenler, fakat kutlama öncesi yaşananlar tüm ailenin hayatını değiştirecektir...
 17. 17 Sen Aydınlatırsın Geceyi (2013)


  Sinema eleştirmenlerinin pek çoğuna göre bu film, oldukça üretken bir sinema adamı olan Onur Ünlü'nün sanatında, en azından şimdilik, bir zirve noktası olmuştur. Henüz geniş kitlelere ulaşmamış olsa da bu filmin ileride Türk sinemasının özgün başyapıtlarından biri olarak anılacağı belirtilmektedir. Filmin konusu şöyledir: Karakterlerin tamamının süper güçlerinin olduğu bir çeşit aşk hikâyesi anlatılmaktadır. Esas karakter Cemal, Akhisar'da babası ile aynı evde yaşayan ve aynı berber dükkanında çalışan genç bir adamdır. Herkesin birbirini tanıdığı bu kasabada, gayet sıradan gibi görünen insanların bazı olağanüstü güçleri vardır. Kimi zamanı durdurur, kimi duvarların ardını görür, kimi ölümsüzdür. Ama bunların hiçbiri süper kahraman değildir, bilakis hayatın olağan akışına uyum sağlamış, sıradan insanlardır. Herkesin her şeyi bilmesine rağmen normal hayatlarına devam etmesi filme eşsiz bir nitelik katmaktadır...

İçeriğe Tepkini Göster!

Güzel Güzel
7
Güzel
Komik Komik
0
Komik
Tuhaf Tuhaf
0
Tuhaf
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Bir Format Seç
Karakter Testi
Karakter testi oluşturarak insanların kendisini yeniden keşfetmesine yardımcı olun!
Bilgi Testi
Doğru-Yanlış cevaplı bilgi testi
Anket
Görseller yardımıyla zengin bir anket oluşturabilirsiniz
Hikaye
Hikayelerinizi görseller yardımıyla zengin bir biçimde oluşturabilirsiniz
Liste
İçeriğinizi liste halinde oluşturun
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Resim yükleyerek kendi Caps'inizi oluşturabilirsiniz
Video
Youtube, Vimeo ya da Vine Kodları
Ses
Soundcloud ya da Mixcloud Kodları
Resim
Fotoğraf ya da GIF
Gif
Gif Formatı

Send this to a friend