Türkiye’de Mutlaka Görülmesi Gereken 8 Koy


0
3 shares

Üç tarafı denizlerle çevrili ve 7200 kilometrelik bir sahil şeridine sahip olan Türkiye’de sayılamayacak kadar fazla koy ve plaj var. Bizde sizler için bu koylardan en az bilinenlerini seçip derledik. İşte Türkiye’de görülmesi gereken 8 koy…

 1. 1 Boyabağı Koyu (Karaburun, İzmir)


  İzmir’in en sakin ilçelerinden Karaburun’da neredeyse her köye ait plaj ve iskele vardır. Bu plajlardan en güzeli ise Boyabağı’dır. Zeytin ağaçlarının sardığı dar bir yoldan gidilen Boyabağı’nı görür görmez hayran kalacaksınız. Ege denizinin masmavi suları ve harika doğa sizleri karşılayacak ve eğlenceli bir gezinti yapabileceksiniz.

 2. 2 Cennet Koyu (Bodrum, Muğla)


  Gerçekten de isminin hakkını veren güzide yerlerden biri Bodrum Cennet Koyu. Talihsizlik bu ki, çıkan yangınlar ve balık çiftlikleri ile güzelliği bir nebze de olsa gölgelendi ancak o büyüleyici havasını hala koruyor. 

  Göltürkbükü ile Torba arasında bulunan Cennet Koyu, aslında Ilıca Bükü'nün uzandığı bölgenin ismi. Daha doğrusu Bodrumlular buraya Cennet Koyu demeyi tercih etmişler. Çünkü başına felaketlerden gelmeden önce burası, çam ormanları ile kaplı, pırıl pırıl bir koymuş. 

  Şimdilerde Bodrum Cennet Koyu, tekne ve yatların uğrak noktası olması nedeniyle oldukça popüler bir yer haline geldi.

 3. 3 Gideros Koyu (Cide, Kastamonu)


  Karadeniz kıyıları, özellikle Amasra’dan Samsun’a uzanan yol boyunca, muazzam doğal güzellikler sunuyor. İşte bu yol üzerinde bulunan saklı cennetlerden birisi de Kastamonu’nun Cide ilçesinde yer alan Gideros Koyu. Çam, meşe, kayın ve şimşir ağaçlarıyla çevrelenen bu koyda denize girebileceğiniz gibi burada yer alan restoranlarda lezzetli balıkların tadına da bakabilirsiniz.

 4. 4 Kabak Koyu (Fethiye, Muğla)


  Fethiye’nin Faralya köyünde bulunan Kabak koyu, ulaşımı biraz zorlu olsa da yeşil ve mavinin tüm tonlarına doyacağınız manzarasıyla ilk görüşte nefesleri kesiyor. Doğayla tam anlamıyla iç içe vakit geçirebileceğiniz Kabak Koyu’na ulaşmak için dik bir yoldan uzun bir yürüyüş yapmanız ya da belirli bir ücret karşılığı sizi oraya götürecek bir arazi aracına binmeniz gerekiyor.

 5. 5 Phaselis (Kemer, Antalya)


  Phaselis, tarihi M.Ö. 700’lü yıllara dayanan antik bir kent. Bu antik kentin hemen yanında da aynı ismi taşıyan tam bir “cennet koy” bulunuyor. Dağ ve orman manzarasına sahip bu koyda denizin tadını çıkarırken, tarihi kalıntıları gezmeyi de ihmal etmeyin!

 6. 6 Delikli Koy (Çeşme, İzmir)


  Çeşme, Türkiye’nin en popüler tatil merkezlerinden biri. Alaçatı’dan Ilıca’ya, Ayayorgi’den Çiftlikköy’e kadar üzerinde bir beach club olmayan plaj ya da koy bulmak imkansız diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz! Alaçatı’daki Delikli Koy, eğer arabayı bıraktıktan sonra biraz zorlu ama kısa bir yoldan aşağıya yürümeyi göze alırsanız, size hiç kimsenin olmadığı bir plaj ve pırıl pırıl, serin bir deniz sunuyor.

 7. 7 Hisarönü (Marmaris, Muğla)


  Marmaris ve çevresi, birbirinden güzel koylara sahip. En güzellerinden birisi de, Hisarönü köyünün yemşeyil çam ormanlarıyla çevrili Kerdime sahili. Şezlong ve şemsiye de kiralayabileceğiniz bu sahilde denize girmek için en güzel zaman ise kesinlikle suyun çarşaf gibi dümdüz olduğu sabahın erken saatleri!

 8. 8 Dolungaz Koyu (Karaburun, İzmir)


  Karadeniz kıyıları, özellikle Amasra’dan Samsun’a uzanan yol boyunca, muazzam doğal güzellikler sunuyor. İşte bu yol üzerinde bulunan saklı cennetlerden birisi de Kastamonu’nun Cide ilçesinde yer alan Gideros Koyu. Çam, meşe, kayın ve şimşir ağaçlarıyla çevrelenen bu koyda denize girebileceğiniz gibi burada yer alan restoranlarda lezzetli balıkların tadına da bakabilirsiniz.


İçeriğe Tepkini Göster!

Güzel Güzel
1
Güzel
Komik Komik
1
Komik
Tuhaf Tuhaf
0
Tuhaf
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Bir Format Seç
Karakter Testi
Karakter testi oluşturarak insanların kendisini yeniden keşfetmesine yardımcı olun!
Bilgi Testi
Doğru-Yanlış cevaplı bilgi testi
Anket
Görseller yardımıyla zengin bir anket oluşturabilirsiniz
Hikaye
Hikayelerinizi görseller yardımıyla zengin bir biçimde oluşturabilirsiniz
Liste
İçeriğinizi liste halinde oluşturun
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Resim yükleyerek kendi Caps'inizi oluşturabilirsiniz
Video
Youtube, Vimeo ya da Vine Kodları
Ses
Soundcloud ya da Mixcloud Kodları
Resim
Fotoğraf ya da GIF
Gif
Gif Formatı

Send this to a friend