Türkiye’nin En İyi 7 Kaplıcası


3
3 points

Şifalı su olarak bilinen kaplıcalar günümüzde turizm açısından büyük önem taşıyor. Sıcak yeraltı suları, başta romatizma olmak üzere birçok hastalığa iyi geliyor.

 1. 1 Afyon Kaplıcaları


  Dünyaca bilinen Afyon kaplıcaları, ziyaretçiler tarafından oldukça ilgi görmektedir. Sandıklı, Gazlıgöl ve Gecek gibi birçok bölgeye yayılmış durumdadır. Su sıcaklıkları 42°C ve 53°C arasında değişir. Genelde romatizma, cilt hastalıkları, böbrek problemleri, solunum yolu hastalıkları ve diyabet gibi rahatsızlıklar için tercih edilmektedir.

   

 2. 2 Yalova Kaplıcaları


  Lüks termal tesisleri ile bilinen Yalova; İstanbul, Ankara gibi şehirlere yakın olması nedeniyle de çokça ziyaret edilmektedir. Buradaki tesislerin kurulması Bizans dönemine dayanır. Armutlu, Fıstıklı ve Termal tesisler en çok bilinenleridir. Karaciğer, romatizma, sindirim ve diyabet gibi birçok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir.

   

 3. 3 Bursa Kaplıcaları


  Doğayla iç içe bir alanda yer alan Oylat kaplıcaları Bursa’nın en bilindik tesisleridir. Su sıcaklıkları bölgeye göre değişir. Osmanlı dönemindeki hamam kültürünü temsil eden şehirlerin başında Bursa gelir. Romatizma, safra kesesi, karaciğer ve böbrek rahatsızlıklarının tedavisinde yardımcı etkendir.

 4. 4 Tuzla Kaplıcaları


  İstanbul’da yaşayanlar için şehir içinde tercih edilebilecek tek kaplıcadır. Mineraller açısından oldukça zengin olan bu kaplıca; romatizma, bağırsak, böbrek ve fıtık gibi rahatsızlıkları olanlar için gidilmesi gereken bir yerdir. Ayrıca sodyum oranı yüksek olduğu için astım tedavisinde de yardımcı olacaktır.

 5. 5 Denizli Kaplıcaları


  Pamukkale, Türkiye’nin en turistik bölgelerinden biri durumundadır ve çok sayıda yabancı turisti ağırlamaktadır. Tarihi Hierapolis harabelerinin yakınında yer alır. En popüler olanı kırmızı suyuyla bilinen Karahayıt termalleridir. Başta sindirim sistemi olmak üzere birçok rahatsızlık için gidilebildiği gibi, tatil amaçlı da tercih edilmektedir.

 6. 6 İzmir Kaplıcaları


  İzmir’de bulunan 20’ye yakın termal tesisin en bilineni, antik dönemden kalmış bir kaplıca olan Balçova’dır. Suların sıcaklıkları bölgeye göre değişmektedir. Özellikle üst solunum, romatizma, cilt problemleri ve diyabet gibi rahatsızlıkları olan kişiler tarafından ziyaret edilmektedir.

 7. 7 Balıkesir Kaplıcaları


  Balıkesir’deki en popüler kaplıcalar Gönen’de bulunmaktadır. Kaplıca sularının iyi geldiği söylenen hastalıkların başında romatizma, karaciğer, böbrek ve nörolojik rahatsızlıklar vardır. Termallerin geçmişi binlerce sene öncesine dayanmaktadır.

   


İçeriğe Tepkini Göster!

Güzel Güzel
5
Güzel
Komik Komik
0
Komik
Tuhaf Tuhaf
0
Tuhaf
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Bir Format Seç
Karakter Testi
Karakter testi oluşturarak insanların kendisini yeniden keşfetmesine yardımcı olun!
Bilgi Testi
Doğru-Yanlış cevaplı bilgi testi
Anket
Görseller yardımıyla zengin bir anket oluşturabilirsiniz
Hikaye
Hikayelerinizi görseller yardımıyla zengin bir biçimde oluşturabilirsiniz
Liste
İçeriğinizi liste halinde oluşturun
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Resim yükleyerek kendi Caps'inizi oluşturabilirsiniz
Video
Youtube, Vimeo ya da Vine Kodları
Ses
Soundcloud ya da Mixcloud Kodları
Resim
Fotoğraf ya da GIF
Gif
Gif Formatı

Send this to a friend