Üniversite Sınavına Hazırlanan Gençlere 10 Öneri


0

Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Prof. Dr. Özgür Öner LYS’ye hazırlanan gençlere tüyolar verdi. Sınava az bir zaman kala, “Ben nasıl olsa yapamıyorum” demeden hedefe uygun çalışmayı tavsiye eden Prof. Dr. Özgür Öner “Yapabileceğinizin, elinizden gelenin en iyisine odaklanın; sizi dersten alı koyanlara sırtınızı dönün; bu yıl çalışmanın karşılığını bir ömür boyu alacağınızı düşünerek motive olun.” dedi.

 

 1. 1 Yapabileceğinizin En İyisini Yapın


  Yapabileceğinizin en iyisini yapın. Herkesin aynı başarıyı göstermesi mümkün değildir. Burada önemli olan sizin gerçekten yapabileceğinizi, elinizden gelenin en iyisini yapmanızdır. Eğer bunu yaptıysanız sonuç da hak ettiğiniz gibi olacaktır.

 2. 2 Zorlanmaktan Korkmayın


  Öğrencilere biraz zorlanmaktan korkmamalarını tavsiye eden Prof. Dr. Özgür Öner, "Ben bu kadar yapabiliyorum demek yerine her gün biraz daha iyisini hedefleyin. Spor yaptığınızı düşünün. İlk gün 500 metre yürürsünüz, zorlanırsınız. Ancak birkaç gün sonra aynı mesafeyi rahat yürür, sonra üzerine eklersiniz. Ders çalışmak da böyledir.

 3. 3 Çalışma Sürenizi Arttırın


  Her gün birkaç dakika, birkaç soru arttırarak ilerleyin.

  Hedefinizi iyi belirleyin. Seçeceğiniz meslek hakkında bilgi edinin. Buna uygun ders çalışın. Hedefinizi dağıtıp işinizi zorlaştırmayın.

 4. 4 Sabırlı Olun


  Sabırlı olun. Hedefinize ulaşmak için fedakarlıkta bulunmanız gerektiğini unutmayın. Her sonuç tercihlerin eseridir. Hızlı sonuç almaktan çok, zaman içinde hızlanmayı hedefleyin." dedi.

 5. 5 Konsantrasyon = Motivasyon


  "Konsantrasyon = Motivasyon" diyen Prof. Dr. Öner; " Motivasyon da ödülle çok alakalıdır. Eğer ders çalışmanın neticesinde başarının geleceğine inanırsanız hızlı bir motivasyon ardından da ders çalışma isteği gelecektir. Motive olursanız daha başarılı olursunuz. Başarılı oldukça motivasyonunuz ve çalışma isteğiniz artar.

 6. 6 Doğru Çalışma Planı


  Çalışma planınızı küçük parçalara bölün. Eksiğinizin çok olduğunu düşünüp kendinizi korkutmayın. Eğer ders bilgisi konusunda temel eksikleriniz varsa bunlara yoğunlaşın. Bu eksikler giderildikçe motivasyonunuz artacaktır. Zor konular bilgi eksikliği ile birleştiğinde kendinizi başarısız hissetmenize yol açar. Bunun önüne geçmek için küçük parçalara bölünmüş çalışma hedefleri oluşturun.

 7. 7 Kaygıyı Kontrol Altında Tutun


  Birine ulaşınca diğerine geçin. Kaygıyı kontrol altında tutun. Kaygı da dikkat sorunlarına yol açar. Kaygılıyken insanın dikkati, kaygılı olduğu alana odaklanır. Başkalarının ne kadar çalıştığına takılmayın. Az kaygı insanı diri tutar ama fazlası yapabileceklerinizi bile yapamamanıza yol açar.

 8. 8 Engellere Takılmayın


  Engellere takılmayın. Ders çalışmak konusundaki engelleriniz varsa onları belirleyin ve ortadan kaldırın. Sosyal medya, arkadaşlar ya da internet oyunlarına çok vakit ayırıyorsanız bunları kısıtlayın. Bu yılı hedefinize ulaşmaya ayırın.

 9. 9 Duygusal Davranmayın


  Duygusal kaçışlara kapılmayın. Sadece iyi yaptığınız konulara odaklanıp diğerlerini görmezden gelmeyin. Örneğin sadece edebiyat yapıp hiç yapamadığınız matematiğe sırtınızı dönmeyin. Eğer matematikten de sınava girecekseniz ona da zaman ayırmanız gerektiğini unutmayın.

 10. 10 Yetersizlik hissi yaşamayın.


  Yetersizlik hissi yaşamayın. Bazen çok çalışmak ya da tam tersi çalışmayı reddetmek yetersizlikten kaynaklanabilir. Eğer hedefinizi, eksiklerinizi ve nereden başlamanız gerektiğini biliyorsanız başarısız olmanız mümkün değildir. " dedi. 

Kaynak


İçeriğe Tepkini Göster!

Güzel Güzel
0
Güzel
Komik Komik
0
Komik
Tuhaf Tuhaf
1
Tuhaf
Üzücü Üzücü
1
Üzücü
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Bir Format Seç
Karakter Testi
Karakter testi oluşturarak insanların kendisini yeniden keşfetmesine yardımcı olun!
Bilgi Testi
Doğru-Yanlış cevaplı bilgi testi
Anket
Görseller yardımıyla zengin bir anket oluşturabilirsiniz
Hikaye
Hikayelerinizi görseller yardımıyla zengin bir biçimde oluşturabilirsiniz
Liste
İçeriğinizi liste halinde oluşturun
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Resim yükleyerek kendi Caps'inizi oluşturabilirsiniz
Video
Youtube, Vimeo ya da Vine Kodları
Ses
Soundcloud ya da Mixcloud Kodları
Resim
Fotoğraf ya da GIF
Gif
Gif Formatı

Send this to a friend