Yeşilçam’ın Unutulmaz 10 İkilisi


0

Partnerleri ile birlikte rol aldıkları filmler, sundukları programlar, söyledikleri şarkılarla her biri izleyicinin gönlünde ayrı bir yere sahip oldu. Aradan geçen yıllarda kimisi partneri ile yollarını ayırdı, kimisi düşman oldu, kimisi ise hayallerindeki aşkı onunla yaşamayı tercih etti.

 1. 1 Türkan Şoray - Kadir İnanır


  Biri Türk sinemasının Sultan'ı Türkan Şoray, diğeri ise efsane jönlerden biri olan Kadir İnanır... Usta oyuncular, sinema tarihinin unutulmaz ikililerinden biri olacaklarının ilk sinyelini, başrolü paylaştıkları 'Selvi Boylum Al Yazmalım' filmi ile verdi. Dillere destan bir aşkın anlatıldığı 'Dila Hanım' da da birlikte rol alan İnanır ve Şoray aynı zamanda beyazperdenin birbirine en çok yakıştırılan çiftiydi. 

 2. 2 Kemal Sunal - Şener Şen


  Komedi deyince ilk akla gelen isim olan Kemal Sunal ve Şener Şen, bir çok filmde birlikte rol aldı. Oyunculukları ile sinemada yeni bir çığır açan ikili Türk izleyicisinin gönlünde ayrı bir yere sahip. Daha çok köylü tiplemeleri ile izleyici karşısına çıkan Sunal ve Şen'in Kibar Feyzo, Hababam Sınıfı, Çöpçüler Kralı başta olmak üzere bir çok projede yer aldı. 

 3. 3 Zeki Alasya - Metin Akpınar


  Yeşilçam'ın iki usta ismi Zeki Alasya ve Metin Akpınar beyazperdenin en unutulmaz sanatçılarından... Birlikte sayısız projede rol alan ikili kısa sürede aranılan isimler haline geldi. İki usta ismin yükselen başarısı sonrasında rol aldıkları sahne oyunları ile daha da perçinlendi. Bir dönem aralarında soğuk rüzgarlar esen Zeki Alasya ve Metin Akpınar, Yeşilçam tarihinin unutulmaz çiftlerinden biri olarak hafızalarda yer etti. Bu ikiliden Alasya, bir süre önce hayata veda etti.

 4. 4 Adile Naşit - Münir Özkul


  Sinemaya uzun yıllar emek veren Adile Naşit ve Münir Özkul, beyazperdenin unutulmayan ikililerinden. Hayatın zorluklarına karşı evlatlarını bir arada tutmaya çalışan anne ve babanın mücadelesini anlatan filmleri ile Naşit ve Özkul, Türk sinemasında ayrı bir yer edindi. Yönetmenliğini Ertem Eğilmez'in yaptığı Hababam Sınıfı Serisinde de usta sanatçılar birlikte boy gösterdi.

 5. 5 Tarık Akan - Gülşen Bubikoğlu


  Bir dönem Yeşilçam'da fırtınalar estiren Gülşen Bubikoğlu, filmlerinde daha çok Tarık Akan ile kamera karşısına geçti. Ses dergisinin düzenlediği yarışma ile sinemaya adım atan iki ünlü isim kısa sürede büyük beğeni topladı. Bubikoğlu ve Akan'ın başrollerini Adile Naşit, Halit Akçatepe ve Hulusi Kentmen ile paylaştığı 'Ah Nerede' isimli film unutulmayan yapımlar arasında yerini aldı. Uzun süredir aynı projede yer almayan usta oyuncular unutulmaz ikililer arasına isimlerini yazdırdı. Bu ikiliden Tarık Akan kısa bir süre önce hayata veda etti.

 6. 6 İbrahim Tatlıses - Hülya Avşar


  Hülya Avşar ve İbrahim Tatlıses uzun yıllardır içinde oldukları sanat camiasının en çok konuşulan isimleri. İlk olarak Ayşem filmi için kamera karşısına geçen Avşar ve Tatlıses'in filmleri büyük ilgi gördü. Peşpeşe çelkilen yönetmenliğini İbrahim Tatlıses'in yaptığı Mavi Mavi, Aşıksın, Hülya filmlerinde de iki oyuncu birlikte rol aldı. Bir dönem büyük aşk yaşayan şimdilerde ise dostlukları ile göz dolduran 'Avşar Kızı' ve İbrahim Tatlıses, Yeşilçam'ın unutulmayan ikililerinden...

 7. 7 Ayhan Işık - Belgin Doruk


  Yeşilçam'ın en unutulmaz ikililerinden biri Belgin Doruk ve Ayhan Işık.. Yolları ilk kez 'Küçük Hanım Efendi' serisinde kesişen iki ünlü oyuncu bu yapım sayesinde büyük bir başarıya da imza attı. Sinemanın aranılan isimleri haline gelen Ayhan Işık ve Belgin Doruk, sonrasında da bir çok filmde birlikte rol aldı. Yıldız ikiliden ilk önce Ayhan Işık geçirdiği beyin kanaması nedeniyle hayatını kaybetti, 1995 yılında da Belgin Doruk İstanbul'daki evinde hayat gözlerini yumdu.

 8. 8 Fatma Girik - Cüneyt Arkın


  Beyazperdeye uzun yıllar emek veren Fatma Girik ve Cüneyt Arkın, sinema izleyicisinin birlikte görmeye alışık olduğu isimlerden. İkili ilk olarak yönetmenliğini Memduh Ün'ün yaptığı Gelincik filmi ile izleyici karşısına çıktı. Büyük gişe başarısı elde eden filmin ardından Girik ve Arkın; 'Büyük Yemin', 'Gönülden Yaralılar', 'Kolsuz Kahraman' ve 'Köroğlu' başta olmak üzere bir çok filmde birlikte kamera karşısına geçti. Şimdilerde setlere uzak olan ünlü isimler, Yeşilçam'ın hafızalara kazınan ikililerinden...

 9. 9 Hülya Koçyiğit - Ediz Hun


  Katıldığı bir yarışma ile şöhret kapısını aralayan Ediz Hun ve 1963 yapımı Susuz YAz ile Türk sinema tarihine adını altın harflerle yazdıran Hülya Koçyiğit de Yeşilçam'ın unutulmaz çiftlerinden. Zengin kız, fakir aşık temasını başarılı bir şekilde izleyiciye ulaştıran ikili sayısız filmde rol aldı. İş hayatlarındaki başarılarını özel hayatlarına taşımayı amaçlayan ve 1965 yılında evlilik kararı alan Ediz Hun - Hülya Koçyiğit ikilisinin ilişkisi Koçyiğit'in annesinden onay görmedi. Dönemin ünlü yönetmenlerinden Temel Gürsu katıldığı 'Arşivlik Muhabbetler/Yeşilçam'ı Yaratanlara Saygı' gecesinde bu durumu '1965'te Hülya Koçyiğit ve Ediz Hun evlenmeye karar vermişti. Ancak Koçyiğit'in annesi bu evliliğe onay vermedi'sözleriyle özetledi.Bunun Üzerine Hun ve Koçyiğit yollarına sadece iş arkadaşı olarak devam etti.

 10. 10 Ferdi Tayfur - Necla Nazır


  Kimi zaman zengin kız fakir çocuk ilişkisini, kimi zaman ise sanatçı ile sosyetik güzel aşkını anlattı Ferdi Tayfur ve Necla Nazır. İkilinin yolları ilk kez yönetmenliğini Temel Gürsu'nun yaptığı 'Çeşme' filmi ile kesişti. Olmaz Olsun, İnsan Sevince, Affet Allah'ım başta olmak üzere bir çok yapımda birlikte kamera karşısına geçen ikili, iş hayatlarındaki beraberliği özel hayatlarına da taşıdı. Ferdi Tayfur ve Necla Nazır sadece filmlerin değil aynı zamanda büyük bir aşkın da kahramanı oldu. Ferdi Tayfur ve Necla Nazır'ın 30 yıl süren ilişkisi, Tayfur'un Habibe Ünyani Demir ile yaşadığı aşkın gün yüzüne çıkması ile son buldu. Bir döneme damga vuran ikiliden geriye ise birlikte rol aldıkları filmleri kaldı.


İçeriğe Tepkini Göster!

Güzel Güzel
2
Güzel
Komik Komik
0
Komik
Tuhaf Tuhaf
0
Tuhaf
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Bir Format Seç
Karakter Testi
Karakter testi oluşturarak insanların kendisini yeniden keşfetmesine yardımcı olun!
Bilgi Testi
Doğru-Yanlış cevaplı bilgi testi
Anket
Görseller yardımıyla zengin bir anket oluşturabilirsiniz
Hikaye
Hikayelerinizi görseller yardımıyla zengin bir biçimde oluşturabilirsiniz
Liste
İçeriğinizi liste halinde oluşturun
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Resim yükleyerek kendi Caps'inizi oluşturabilirsiniz
Video
Youtube, Vimeo ya da Vine Kodları
Ses
Soundcloud ya da Mixcloud Kodları
Resim
Fotoğraf ya da GIF
Gif
Gif Formatı

Send this to a friend